
Заплатите у нас тръгнаха надолу, след като коледните бонуси и тринадесетата заплата в някои сектори вдигнаха възнагражденията в края на миналата година.
За първите три месеца на тази година обаче статистиката отчита спад на средните възнаграждения в редица градове, съобщава darik.bg.
В области, като Враца и Варна, където средната заплата надхвърляше 1820 лева в края на миналата година, в края на март 2023 г. вече е около 1700 лева.
Най-голямо намаление в средните възнаграждения е отчетено именно във Враца, където средната заплата за първите три месеца на тази година е 1650 лева при 1822 лева през миналата, или намаление с над 170 лева.
Във Варна заплатите също са паднали, като средната вече е 1703 лева при 1747 лева в края на миналата година.
Тревожни сигнали за пазара на труда - фирмите не търсят работници
В София, където средната заплата остава недостижимо висока спрямо тези в останалите области, тя вече е 2603 лева и е с 1000 лева по-висока от тази в Пловдив, отчита НСИ.
За тримесечие средната заплата в столицата се е повишила с 32 лева и надхвърля сериозно средната за страната, която расте с едва 3 лева - на 1882 лева при 1879 лева в края на 2022 г.
Намалението на заплатите в някои градове променя и класацията по възнаграждения на областите в страната. Така след София се нарежда София област със средна заплата от 1737 лева, следвана от Стара Загора – 1762 лева.
В топ 5 попадат още Варна, Враца и Пловдив. В следващите градове средната заплата вече пада от 1520 лева в Русе и 1517 лева в Габрово до 1424 лева в Перник.
Българи с имоти в Дубай и Гърция признаха за стотици хиляди левове данъци
Въпреки че няма област, в която средната заплата да е под 1200 лева, най-малко пари на месец взимат работещите във Видин, сочат най-новите данни на НСИ. Там средната заплата е едва 1238 лева и дори намалява спрямо края на миналата година с 18 лева.
На дъното по възнаграждения са още областите Благоевград – с 1239 лева, Хасково – 1244 лева, Силистра – 1256 лева и Кюстендил – 1263 лева. Във всички тях, без Благоевград, възнагражденията са намалели за последното тримесечие, показват данните на НСИ.
Така хората в тези области живеят на месец с доход наполовина на този, с който разполагат работещите в столицата.
Какви пари ни удържат от заплатата и колко взимаме чисто в края на месеца
Лоша новина за работещите на минимална заплата
Намалението на средната заплата за страната означава и по-малко увеличение на минималната заплата от 1 януари 2024 г.
След приетите промени в Кодекса на труда беше разписано, че минималната работна заплата (МРЗ) за страната ще бъде в размер на 50% от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.
Точният размер на МРЗ ще се определя до 1 септември на текущата година. Досега изчисленията на синдикати сочеха, че тя трябва да стане близо 950 лева или доста над сегашното ниво от 780 лева, което е в сила от началото на тази година.
Все пак добрата новина е, че дори средната заплата да падне, то в Кодекса на труда е записано, че минималната не може да намалява, тоест тя няма как да бъде по-ниска от определената за предходната година.
Без данъчни облекчения, по-сурови глоби и контрол над длъжниците: Какво предвижда МФ?
4600 лева взимат средно в ИТ сектора
Ръстът на заплатите все пак се дължи както на частния, така и на държавния сектор. В частните фирми увеличението на възнагражденията е със 17.5% за година, а в обществения - с 16.5%.
Най-голямо е увеличението в икономическите дейности „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ - с 26.9%, „Транспорт, складиране и пощи“ - с 25.2%, и „Селско, горско и рибно стопанство“ - с 24.2%.
Най-малко пари взимаме за първите 3 дни от болничния
Най-високи остават възнагражденията в ИТ сектора, където средната заплата е 4578 лв., като спрямо края на миналата година заплатите там се повишават средно със 160 лева.
Така работещите в Създаване и разпространение на информация и творчески продукти и далекосъобщения взимат четири пъти по-високи възнаграждения от тези в хотелиерството и ресторантьорството, където получават по 1098 лева, или с едва 10 лева повече за тримесечие.
В сектор Финансови и застрахователни дейности средната заплата вече гони 3000 лева, а в енергетиката е 2847 лв. На опашката пък, освен хотелиерството, по заплати се нарежда селското стопанство с 1365 лв. средна заплата.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg