
Спирайки за момент, след като хапва малко брашнени червеи, дългата муцуна на неуловимата земеровка се насочва към небето - без да забелязва историческия портрет, който току-що й е направен.
Нито една земеровка от планината Лайел не е била снимана жива досега – това е единственият вид бозайници в Калифорния, убягнал на човешки камери, според Калифорнийската академия на науките.
Всичко се променя през октомври, когато наскоро дипломираният фотограф на дивата природа Вишал Субраманян, заедно със студентите учени Пракрит Джайн и Харпър Форбс, заснемат шест живи земеровки от планината Лайел (Sorex lyelli) в източната част на Сиера Невада.
Първоначалната идея идва от Джайн - студент от Калифорнийския университет в Бъркли, който казва, че е „шокиран“ от факта, че никой никога не е правил снимка на този вид.
В сътрудничество с Музея по зоология на гръбначните животни на Калифорнийския университет в Бъркли, Джайн, Субраманян и Форбс изработват план за търсене на потоците и влажните зони, които пресичат редкия пейзаж близо до Лий Вайнинг, на около 482 километра източно от Сан Франциско.
Земеровките имат толкова бърз метаболизъм, че умират, ако спрат да ядат за няколко часа, което означава, че не оцеляват дълго в капани.
Екипът поставя повече от 100 клопки, в които да попаднат бозайниците, докато се разхождат, и постоянно наблюдава капаните в продължение на три последователни дни, за да следят благосъстоянието на животните.
Те хващат земеровка от вида през първите два часа, а впоследствие и още пет нейни събратя. Правят записи и на четири различни вида земеровки в района, някои от които са толкова подобни, че по-късно ги потвърждават с генетични тестове.

„Бравенето с земеровки беше малко трудно“, казва Форбс пред CNN, добавяйки, че са отрязали малко парче от опашките им за генетично изследване.
„Те хапят и са отровни, така че трябваше да импровизираме доста. Трябваше да ги претеглим в найлонови торбички. Тежат само няколко грама, но започнаха да дъвчат найлона. Като цяло са предизвикателство, но си заслужава“.
Улавяйки земеровките живи, екипът казва, че са успели да наблюдават поведението им, забелязвайки навика на бозайниците да прибират храна за по-късно или да си правят микродремки.
Снимането на живи животни - особено по-малки и неизвестни, подпомага усилията за опазване.
Земеровките от планината Лайел са изключително застрашени от климатичната криза и могат да загубят до 90% от своето местообитание на голяма надморска височина със затоплянето на Земята, според проучване на UC Davis.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 4 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 4 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 5 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 5 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgИлия Груев и компания празнуват лудо сред море от десетки хиляди фенове (ВИДЕО)
dsport.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg