
Технологията за безжичен трансфер на данни, по-известна като Wi-Fi, навършва 25 години. Днес тя е неразделна част от ежедневието ни.
По-младите поколения едва ли си спомнят времената, в които кабелната връзка беше задължителна за достъпа до интернет, тъй като в днешно време Wi-Fi е най-популярният начин за връзка с Мрежата.
Тя е стандартен елемент от всички компютри, телефони, телевизори, смарт часовници и безброй други устройства, а обхватът ѝ продължава да расте.
И все пак, за разлика от други новаторски технологии с добре документиран произход, за началото на Wi-Fi се носят различни митове и легенди, пише Fast Company.
Официалният старт
Официалният старт на Wi-Fi технологията се състои на 15 септември 1999 г., когато коалиция от компании се ангажира да гарантира, че безжичната свързаност ще работи безпроблемно на устройства от различни производители.
Името „Wi-Fi“ може да е изглеждало странно в началото, но със сигурност е по-започнящо се от IEEE 802.11b - техническият стандарт, който стои в основата на технологията.

Как се появява безжичната интернет връзка?
Институтът на инженерите по електротехника и електроника (IEEE) е най-голямата техническа професионална организация в света с повече от 325 000 членове. Именно там започва дългогодишния политически и технически процес за разработване на стандарт за безжична връзка.
Вик Хейс, често наричан „бащата на Wi-Fi“, ръководи международен комитет, включващ стотици инженери от повече от 100 конкурентни компании. Разработката на въпросния стандарт отнема почти десетилетие и в нея се включват огромен брой хора от целия свят.
Въпреки това, стандартът IEEE, сам по себе си, не е достатъчен за създаване на Wi-Fi. Простото му спазване не гарантира, че устройствата ще комуникират безупречно и те често не го правят.
Тогава идва намесата на друга група, представляваща шест компании, в крайна сметка наречена Wi-Fi Alliance. Тяхната мисия е да гарантират, че безжичните устройства могат да се свързват надеждно и че тази съвместимост ще продължава с развитието на технологията. Тези пионери популяризират визията си на пресконференция, организирана в деня на стартирането на Wi-Fi.
Историята на Wi-Fi обаче е още по-интересна, защото разклоненията ѝ стигат чак до Холивуд, Хавай и Нидерландия. По време на Втората световна война актрисата Хеди Ламар и композиторът Джордж Антейл стават пионери на радиоразпространението, което по-късно се превръща и в критичен стълб на Wi-Fi.
През 1971 г. професор Норм Абрамсън оглавява ALOHAnet - безжична мрежа, която свързва Хавайските острови. По-късно квалифициран холандски екип от National Cash Register интегрира тези технологии и препоръчва на IEEE да установи стандарт за безжична мрежа.

Кой е истинският изобретател на Wi-Fi?
Отговорът на този въпрос е труден, защото просто не може да се посочи един човек. Списъкът на създателите на технологията е дълъг и включва много невъзпяти герои.
Невероятният успех на Wi-Fi като глобален стандарт се дължи на непрекъснатите иновации. През последните 25 години те се "наслояват" върху оригиналния Wi-Fi стандарт, като винаги се поддържа обратна съвместимост, тоест новите устройства, които излизат на пазара, могат да се свързват с по-старите модели.
Това е и причината, поради която един модерен лаптоп все още може да се свърже с рутер на 10 години, например.
IEEE издава над 30 поправки на спецификациите, а Wi-Fi Alliance, който вече включва над 900 компании, осигурява не само оперативна съвместимост, но и оглавява глобални инициативи за поддържане на безпроблемна свързаност през "поколенията" на технологията. Тези подобрения са подобрили производителността на Wi-Fi повече от 4000 пъти от създаването му до момента.
Австралийският екип в CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), воден от Джон О’Съливан, изследва безжичните мрежи през 90-те години, но не участва в създаването на стандарта IEEE.
CSIRO става известен със съдебната битка, започнала през 2005 г., от която печели над 400 милиона долара плащания от доставчици на Wi-Fi за патент, свързан със специфична технология с акронима OFDM.
Въпреки това, OFDM не е включен в Wi-Fi до втората му версия през 2003 г., което означава, че екипът на CSIRO не е имал пръст в разработката на оригиналното издание от 1999 г.
Това, което е сигурно, е трансформиращото въздействие на Wi-Fi върху почти всеки аспект от съвременния живот. Невидимите вълни на безжичната свързаност вече могат да откриват присъствието на хора в стаята, а скоро може да има и Wi-Fi терминали на Луната.
Размишлявайки върху пътя на Wi-Fi, изобретателите се възхищават на дълбокото му въздействие върху обществото, далеч надхвърлящо и най-смелите им очаквания.
От свързване на хората в развиващите се страни до реализацията на дистанционна работа по време на пандемията от COVID-19, Wi-Fi промени света по начини, които създателите му никога не са си представяли.
И никой от тях не знае как Wi-Fi ще преобрази живота ни през следващия четвърт век.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg