• Цените на винетките ще се увеличат с 30% от 1 август 2026 г., според проекта на Закона за държавния бюджет за 2026 г.
  • Събраните средства ще се инвестират в ремонти на пътища III клас, подмяна на мантинели и модернизация на ТОЛ системата с цел подобряване на пътната безопасност в страната.

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) публикува за обществено обсъждане проект на постановление, което предвижда увеличение на цените на винетните такси с 30% от 1 август 2026 г.

Тази мярка е заложена и в проекта на Закона за държавния бюджет за 2026 г., като се очаква приходите от ТОЛ системата и винетките да нараснат с 53.3 млн. евро.

Нови цени на винетките от август 2026 г.

Промените засягат пътните превозни средства с общо тегло до 3,5 тона и къмпинг автомобилите от категория М1. Цените на винетките не са променяни от въвеждането на електронната система през 2019 г.

След актуализацията, годишната винетка, която остава най-изгодният вариант, ще струва 64.50 евро вместо досегашните 49.60 евро. Ето как ще се променят цените на всички видове винетки:

  • Годишна винетка: от 49.60 евро на 64.50 евро
  • Тримесечна винетка: от 27.61 евро на 35.90 евро
  • Месечна винетка: от 15.34 евро на 19.90 евро
  • Седмична винетка: от 7.67 евро на 10 евро
  • Уикенд винетка: от 5.11 евро на 6.60 евро
  • Еднодневна винетка: от 4.09 евро на 5.30 евро

Предвижда се и актуализация на размера на компенсаторната такса, която ще се увеличи от 35.79 евро на 46.50 евро.

Защо се налага поскъпването?

Според техническите одити, над 35% от второкласната и третокласната пътна мрежа в България, или общо над 7000 км, са в лошо или незадоволително състояние, посочват от регионалното министерство.

Хроничният недостиг на средства за основни ремонти води до превръщането на леки повреди в сериозни структурни разрушения на пътната основа. Настоящият модел на финансиране генерира средства предимно за аварийни дейности, но не и за цялостна рехабилитация.

Същевременно съвременните изисквания на Европейския съюз за пътна безопасност налагат внедряването на скъпи пасивни системи като модерни мантинели, интелигентни системи за управление на трафика и автоматизирано LED осветление.

Сегашните приходи от винетки покриват само базови нужди и не позволяват инвестиции в тези ключови защитни елементи, посочват още от МРРБ.

АПИ

Къде ще бъдат инвестирани допълнителните средства?

Промяната в тарифата ще осигури допълнителни приходи от над 20 млн. евро още през 2026 г. и по над 48 млн. евро годишно през следващите години. Този ресурс ще бъде насочен към:

  • Основни ремонти и рехабилитация на пътища III клас, които свързват малките и отдалечени населени места с областните центрове.
  • Подмяна на компрометирани ограничителни системи (мантинели).
  • Полагане на дълготрайна термопластична хоризонтална маркировка.
  • Изграждане на автономно осветление в рискови зони.
  • Модернизация на софтуерните модули на ТОЛ системата и разширяване на оптичната мрежа от камери.

Целта е също така нивата на неплащане на такси да бъдат ограничени под 2% на годишна база.

Изборът на датата 1 август не е случаен, посочват още от пресцентъра на министерството. По този начин значителна част от новия фискален товар ще бъде поет от чуждестранните ползватели по време на пиковия транзитен трафик през страната.

Генерираният излишък през есенните месеци ще осигури и необходимия финансов буфер за зимното поддържане на пътищата.