
Много преди швейцарските Алпи да се превърнат в дестинация за скиори и планинари, гениално проектирани хамбари на кокили са изхранвали цели общности.
На пръв поглед почернелите от слънцето хамбари сякаш се носят над обсипаните с цветя ливади на фона на популярния швейцарски планински връх Матерхорн.
При поглед по-отблизо може да се види, че хамбарите са украсени с износени от времето коси, вили и дори приличащи на тобоган устройства, използвани за транспортирането на сено.
Тези вековни хамбари са неразделна част от пейзажа, а високите алпийски долини на страната все още са осеяни с тях. Много от тях се намират в Цермат - курортен град в близост до южния швейцарски кантон Вале и са свидетели на скромното начало като земеделска общност на скъпата днес ски и туристическа дестинация.
Отвъд селския романтизъм, тези паметници на миналото са имали една много практична цел – да изхранват самоподдържащи се планински общности.
Прехвърлилият 90-те години Томас Байнер си спомня, че по онова време в Швейцария не е имало ориз.
Когато бил едва на 14 години, той си спомня, че преминавал проход с надморска височина 3 300 в Цермат, за да достига до долината Аоста в Италия, където разменял тютюн срещу ценната зърнена култура.
"Моята майка, която беше вдовица, имаше шест деца, четири крави, три кози и никакви пари," казва той. Тогава жените далече не стоели само до печката, но също така обработвали земята и дори минавали на пътя на лавините, за да се грижат за добитъка си.
Да живееш в унисон със смяната на сезоните не било просто начин на живот, а начин на оцеляване. Това обяснява стратегическото разположение на тези хамбари, които се спускат от стръмните склонове към вълнистите поляни под тях. Цермат първоначално е представлявал няколко махали, разпръснати на площ от около 60 000 акра.
Семейство Байнер притежавало 10 хамбара само за съхранението на ръж. Защитаването на тази ценна зърнена култура от напаст и влага обаче било сериозен проблем. Хитрото решение на фермерите било да повдигнат хамбарите си над земята на приличащи на гъби кокили, покрити с кръгли плочи от местни шистови скали.
За направата на хамбарите е използвана богатата на смола дървесина от местна лиственица в розови нюанси, която е особено устойчива на обичащи ръжта гризачи, които се отблъскват от силния й аромат.
Отличителният силует на тези стари зърнени хамбари дори вдъхновява логото на дългата 3.7 км „Културна пътека“ на Цермат. Тя беше открита през 2019 г. и се изкачва на 300 метра нагоре от градския център към Цмут, където е изградена една от първите общности в Швейцария.
В последните 30-40 години собствениците в района са занемарили хамбарите. Те вече нямат практическа употреба, тъй като в момента се произвежда много малко ръж и по тази причина те са изоставени.
Това, заедно с факта, че няма финансов стимул за възстановяването им, тъй като местното законодателство забранява преобразуването на селскостопански постройки в жилищни сгради, превръща поддръжката им в предизвикателство.
С малки изключения повечето от тези хамбари са изоставени.

До 40-те години на миналия век на 2 000 м надморска височина в Цмут са се отглеждали зърнени култури. Едно семейство обикновено е притежавало няколко десетки малки парцела, които били разпръснати, за да се предотврати унищожаване на цялата реколта от падане на скална маса или лавини.
С построяването на влаковата линия през 1891 г. вече било по-лесно да се купува зърно от долината. Упадъкът в селското стопанство продължава с възхода на алпийския туризъм през 20-и век, като Втората световна война слага край на аграрния начин на живот в Цермат.
Във винарското селце Виспертерминен пенсионираният професор Юлиан Вомасател намира ново приложение на няколко порутени хамбара. С помощта на няколко творци и архитекти той ги трансформира в пет тематични детски площадки и срещу символичната такса от 10 швейцарски франка децата могат да прекарват по три часа в тях.
На 70 км от там, във френскоговорящата долина Вал д‘Ерен, шест дървени зърнени хамбара са пощадени от разрушаване благодарение на швейцарския архитект Оливие Чесо. Той ги вижда преди десетилетие и ги превръща в малки хижи, но преди това се налага да ги премести, тъй като се намирали в земеделски район.
Хижите на практика не са променени отвън, но отвътре носят характерния за Чесо стил с гладки бетонни подове и стени от смърчово дърво. В периода на Малката ледена Епоха (от 14-и до 19-и век), швейцарските фермери често разглобявали своите хамбари и ги издигали отново далече от спускащите се ледници.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
- Островът, на който няма коли, а на всеки жител се пада по един кон
- Компютърната мишка става на 44 г. Историята ѝ обаче започва много по-рано
- Да строиш пясъчни замъци и още 5 странни туристически закона, за които могат да ви глобят
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg