
В днешно време, когато трябва да посочим точен адрес, използването на улица и номер е най-подходящият метод.
Но това не винаги е било така. Първите хора, които са се сетили за удобството да дават имена на улиците си, са гражданите на Римската империя.
В България обаче първият град, в който улиците получават номера, е Русе. Това става още преди Освобождението, през 1865 г. През XIX век градът, тогава носещ името Русчук, се утвърждава като един от най-значимите административни центрове в европейските части на Османската империя.
Още през 1836 г. градът е обявен за център на вилает, а през 1864 г. е сформиран Дунавският вилает, начело с Мидхат паша.
Именно от този период започва икономическият възход на Русе, който продължава и в първите десетилетия след създаването на новата българска държава през 1878 г.
Възходящото развитие на дунавския град се дължи до голяма степен и на стратегическото му географско разположение на брега на голямата европейска река.
В средата на 19 век в града се откриват консулства на Австро-Унгария, Русия, Великобритания, Италия, Прусия, Франция, Белгия, Холандия, Румъния, Испания и Гърция, което допринася за разширяването на търговско-икономическите му връзки с чужбина.
Русе е "пионер" не само в именуването на улиците, но и в много други области. Неслучайно нобеловият лауреат Елиас Канети, който е роден в Русе през 1905 г., го нарича "градът на първите неща".
През 1867 г. е открита първата железница в днешна България (тогава все още част от Османската империя), свързваща Русе и Варна. Година по-рано между същите два града е прокарана и първата телеграфна линия.

Пред 1876 г. в града е открита първата пивоварна по българските земи, която се казва Света Петка. Тя продължава да действа и след Освобождението.
Когато България става свободна държава през 1878 г., Русе е най-големият град в страната с население от над 20 000 души. Той е най-голямото българско пристанище на Дунав.
Още по времето на Руско-турската война Русе се превръща в първия град у нас, в който е изготвен градоустройствен план. За първи път в България се появяват бордюри, тротоари и улично осветление.
През 1881 г. в Русе е създадена и първата частна банка "Гирдап", две години по-късно в града е построена първата метеорологична станция у нас, както и първата българска фабрика за сапун.
През 1890 г. в Русе е основана и първата българска търговска камара, година по-късно - и първото застрахователно дружество у нас.
През 1896 г. в местния хотел "При Чикаго" се появява първият асансьор в страната, който тогава се задвижва с ръчна сила. Първата кинопрожекция в България също става факт в Русе, а през 1906 г. там са внесени и първите автомобили у нас.
Днес останките и сградите на много от тези предприятия все още могат да се видят. Сред останалите забележителности на града в наши дни са Регионалният исторически музей и Музеят на транспорта, който се намира в сградата на първата железопътна гара в България, построена през 1864 г.
В Русе се намират и къщите-музеи на Захари Стоянов и Баба Тонка Обретенова, а също и Пантеонът на възрожденците, който е включен в 100-те национални туристически обекта и е разположен в Парка на възрожденците.
Римската крепост Сексагинта Приста пък се намира в централната част на града.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 3 часаПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 3 часаАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 3 часаВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 3 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 4 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgЛегенда се става с действия, не с думи
dsport.bgМачът, в който Александър-Арнолд не си спомня, че е играл
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg