Вежливостта в общуването с изкуствения интелект (AI) може да струва доста скъпо.

Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман заяви наскоро, че използването на думите "моля" и "благодаря" при общуването с чатбота ChatGPT струва на компанията доста пари.

Алтман отговори на потребител в социалната мрежа X, който искаше да знае колко пари е изгубила OpenAI под формата на разходи за електроенергия от хора, които демонстрират добри обноски при общуването с нейните AI модели.

"Десетки милиони долари, похарчени добре," беше отговорът на Алтман.

Генеративният изкуствен интелект е сериозен консуматор на електроенергия, особено когато става въпрос за обучението на модели.

Къртис Бийвърс, директор в дизайнерския екип на Microsoft Copilot, казва във вътрешна бележка до Microsoft WorkLab, че "използването на базов етикет при общуването с AI" помага за генерирането на "уважителни ответни резултати."

В документа Бийвърс посочва, че генеративният AI също така отразява нивата на професионализъм, яснота и детейлност в подканите, които използвате.

Бийвърс допълва, че ако сте вежливи със своя AI чатбот, това "не само гарантира, че ще получите същото отношение, но също така подобрява реакцията и представянето на AI."

Проучване показва, че хората са учтиви към AI от страх

Според проучване, проведено през декември 2024 г. от Future - компанията, която притежава TechRadar, около 67% от хората, които използват AI, се държат учтиво с него в САЩ, в сравнение със 71% във Великобритания.

Проучването сред над 1 000 души показва, че около две трети от хората казват, че са неучтиви към AI заради краткостта в общуването. В допълнение, около 12% от участниците посочват, че се държат учтиво заради страх от бъдещи последици.