
Животът в бедните квартали е свързан не само с лоши хранителни навици и проблемна инфраструктура, но може също така да наруши области от мозъка, които са отговорни за регулирането на емоциите и познанието, се посочва в ново проучване.
"Открихме, че животът в кварталите с неравностойно положение е свързан с разлики във фината структура на кората на мозъка.
Някои от тези разлики са свързани с по-висок индекс на телесна маса и корелират с висок прием на транс-мастни киселини, често срещани в пържената бърза храна“, коментира пред Forbes д-р Арпана Гупта от Goodman -Luskin Center и директор на Neuroimaging Core, която е сред авторите на проучването.
„Нашите резултати предполагат, че областите на мозъка, участващи в емоциите и придобиването на знания, могат да бъдат засегнати от аспектите на неблагоприятното положение на квартала, които допринасят за затлъстяването.
Това подчертава значението на справянето с проблемите с качеството на храненето в необлагодетелстваните квартали, за да се защити здравето на мозъка“, казва още Гупта.
Тя и нейните колеги смятат, че определението за квартал в неравностойно положение се отнася до общности, в които хората напускат училище по-рано, имат по-нисък от средния доход и живеят в претъпкани жилища без подходящи водопроводни съоръжения.
Екипът изследва 92 възрастни американци (65 жени и 27 мъже), живели в района на Лос Анджелис. Всички участници са подложени на ядрено-магнитен резонанс в периода от октомври 2019 г. до юли 2022 г. в Калифорнийския университет в Лос Анджелис.
В резултат на проучването изследователите установяват, че хората, които живеят в подобни квартали, са по-склонни да имат намален обем на мозъка, отколкото жителите на по-развитите райони.
Точните механизми, които стоят в основата на тази зависимост, все още не са ясни, но изследователите предполагат, че затлъстяването може да бъде един от възможните допринасящи фактори.
Множество проучвания подчертават по-високия риск от затлъстяване сред хората в необлагодетелствани квартали, включително и поради затруднения достъп до съоръжения за спорт и други физически дейности.

"Различни популации от клетки съществуват в различни слоеве на кората, където има различни сигнални механизми и функции за обработка на информация.
Изследването на микроструктурата на различни кортикални нива осигурява по-добро разбиране на промените в клетъчните популации, процеси и комуникационни пътища, които могат да бъдат засегнати от живота в кварталите в неравностойно положение", обяснява Лиза Килпатрик, изследовател в Goodman-Luskin Microbiome Center
Екипът установява, че участниците в проучването, идващи от кварталите с най-лоши показатели, са преживели комуникационни промени в мозъчните региони, които са от решаващо значение за регулирането на емоциите, обработката и усвояването на нова информация и други когнитивни процеси.
"По-специално, неблагоприятното положение на квартала е свързано с повишения прием на калории от транс-мастни киселини и натрий.
Това предполага, че е важно да направим по-здравословната храна по-лесно достъпна в необлагодетелстваните квартали, за да подобрим не само физическото, но и психическото здраве на хората“, посочват още авторите на изследването.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 6 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 8 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg