
От началото на тази година министерството на туризма на Перу увеличи дневния брой на посетителите, които ще бъдат допускани до Мачу Пикчу на 4 500, като в някои дни той може да достига и до 5 600. Това означава, че тълпите от хора там ще са още по-големи
Тези промени почти сигурно ще се отразят негативно на целостта на обекта, но на фона на продължаващите финансови и политически проблеми на Перу, правителството търси начини за увеличаване на приходите от най-голямата си туристическа атракция.
Често се казва, че ако човек иска да види един обект в Южна Америка, това трябва да е Мачу Пикчу. В страна, която е осеяна с мистериозни археологични обекти, по-находчивите посетители може да потърсят други места.
Едно такова предложение е зашеметяващата крепост Уакра Пукара, която все още остава неизвестна за мнозина. Тя се намира на около 130 км югоизточно от Мачу Пикчу в региона Куско по поречието на река Апуримак.
"Рогатата крепост“, както се превежда името ѝ, е изградена на 4 100 м надморска височина, което е с около 1 700 м по-високо от Мачу Пикчу и прави гледките от нея по-грандиозни, отколкото Световното чудо на Южна Америка може да предложи.
И макар да се намира само на около 60 км от столицата на Империята на инките и туристически център Куско, Уакра Пукара засега остава встрани от утъпканите туристически пътеки и дори много местни не знаят за нея.
Подобно на много други обекти отпреди Колумб в Перу, за самия обект Уакра Пукара се знае много малко. Крепостта разполага с очевидни модификации на инките, които, в крайна сметка, установяват контрол над нея, но някои смятат, че тя е построена от войнствения народ канчи преди инките да възкачат на власт.
Според архолога Оскар Монтуфат обаче, има признаци, че тя датира от още по-отдавна.
„Нови проучвания, направени около Уакра Пукара и най-вече около град Помаканчи, показват много силно присъствие на уарите. Има археологически доказателства за културата на Пукара, която е най-старата, след това на тайуанаку, уари, канчи и на инките. Структурите, които виждаме сега, са от периода на инките", казва Монтуфат.
Той смята, че Уакра Пукара не е имала жилищно или военно предназначение, отбелязвайки, че терасите под нея са били използвани за церемониални растения и че тя не би издържала многобройно население целогодишно (самият обект е с площ от около 12 акра).
"Когато инките идват в Уакра Пукара, те я определят за свещено място, но обектът е бил използван за церемонии и поклонения и от културите преди инките," обяснява Монтуфар.

Подобно на много други свещени места в Перу, Уакра Пукара е свързана с Пътя на инките, или Qhapaq Ñan – система от пътища, свързващи Империята на инките в Перу, която се простира на север чак до Колумбия, а на юг до Аржентина.
Най-отличителният аспект на Уакра Пукара са нейните "рога" - двете еднакви скални образувания, които се издигат над нея и я правят незабавно разпознаваема.
Въпреки името, Монтуфар казва, че това въобще не са рога, а по-скоро уши на животното лама, много от които могат да се видят по време на изкчаването към крепостта.
За разлика от животните в Мачу Пикчу, тези лами не са докарани заради туристите. При тази надморска височина между 3 500 и 5 000 това е тяхното естествено местообитание.
Вътре в крепостта могат да се видят множество заграждения - прозорец, който е идеален за снимки, ниша, в която инките може да са поставяли мумии и подобен на маса каменен олтар, на който лами и кой знае още какво може да са били принасяни в жертва.
Уакра Пукара предлага и невероятна възможност за разпъване на палатка. Някои хора плащат огромни суми, за да станат в 4 часа сутринта и да се изкачат, за да видят как слънцето огрява Мачу Пикчу, докато в Уакара Пукара можете да видите изгрева от палатката си безплатно.
Мястото за лагеруване не е много добре развито, но има тоалетни и чиста вода.
На фона на продължаващите проучвания на мястото, Монтуфар се надява, че за Уакара Пукара ще се научват повече неща. Мачу Пикчу има своите мистерии, но почти всички са съгласни с това, че цитаделата е построена от инките и датира от 15-и век.
Точното предназначение, възраст и първи обитатели на Уакра Пукара обаче все още предстои да бъдат определени. Рогатата крепост очаква онези, които търсят мистичната атмосфера на Мачу Пикчу, но без тълпите от хора.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
- Островът, на който няма коли, а на всеки жител се пада по един кон
- Да строиш пясъчни замъци и още 5 странни туристически закона, за които могат да ви глобят
- Град без държава: Милиардери планират да построят техноутопия в Гренландия
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg