Туристите в историческия център на Барселона са оставени на студа.
Посетителите през декември се насладиха за последно на газовите печки в откритите площи на заведенията, преди използването им да бъде забранено през 2025 г. заради отделяните въглеродни емисии.
Забраната влезе в сила на 1 януари и е кулминацията на продължилата години битка между градския съвет и ресторантьорите, които се страхуват от загуба на клиенти, избягващи зоните за сядане на открито през зимата.
Мярката беше въведена за първи път през 2018 г., но градският съвет разреши постепенното премахване на печките, за да даде време на сектора да се адаптира.
Електрически нагреватели с мощност не по-голяма от 150 W/m2 все още са разрешени за употреба между 1 ноември и 30 април, се казва в изявление на градския съвет от 17 декември.

Забрани и в други страни и градове
Отопляемите зони за сядане на открито вече са забранени във Франция, където изчисляват, че използването на нагреванели на тераса с площ от 75 кв. метра през зимните месеци отделя толкова CO2, колкото кола, обиколила земното кълбо три пъти.
Собствениците на сгради бяха насърчавани да подобрят изолацията и им беше забранено да инсталират нови камини на въглища или нафта.
Опитът на Мадрид да забрани нагревателите на открито беше осуетен миналата година, след като местен съд постанови, че градският съвет не е предоставил доказателства, че те са допринесли за глобалното затопляне.
Междувременно, министър-председателят на Великобритания Кийр Стармър ще отмени предложената забрана за пушене в градините на кръчмите и ресторантите. Цигарите ще бъдат забранени обаче в близост до болници и училища, съгласно плановете, представени за първи път през лятото.
Но правителството ще отхвърли идеята за включване на кръчмите и хиподрумите в забраната за пушене на открито, според The Sun.
В края на август, когато идеята се появи за първи път, министър-председателят каза, че са необходими действия за намаляване на тежестта на болестите, свързани с тютюнопушенето, върху здравната система и данъкоплатците.

Протести в Барселона
През юли миналата година хиляди жители на Барселона пръскаха с вода посетителите на заведения в туристическите зони по време на протест срещу масовия туризъм.
Местните жители призоваваха „туристите да се прибират“ у дома с плакати, на които пишеше „Стига! Да поставим граници на туризма“ в демонстрацията срещу свръхтуризма.
Видеозаписи показваха летовници, вечерящи извън популярните площади в града, атакувани с водни пистолети и отцепени с предпазни ленти от тълпа от почти 3000 души.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Rosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Испанските домакинства спестяват по 10 евро на месец благодарение възхода на ВЕИ
21.06.2026Изключително успешни деца: Какво практикуват родителите им?
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg