Новата индустриална и технологична стратегия на Турция има за цел да позиционира страната като една от водещите в производството и износа на високотехнологични продукти. Стратегията, подготвена в контекста на промените и трансформациите в глобалната система, цели да направи Турция водеща страна в производството и износа на високотехнологични продукти.

Указът, свързан със „Стратегия за индустрията и технологиите до 2030 г.“, подписан от президента на южната ни съседка Реджеп Тайип Ердоган, беше публикуван в Държавен вестник в събота.

В указа се посочва, че световната икономика преминава през процес на трансформация, при който свободната търговия се заменя с протекционистки политики и търсене на стратегическа независимост. Подчертава се още, че с пренареждането на глобалните сили, страните се насочват към модели на развитие, които намаляват зависимостта от чужди доставки чрез укрепване на индустриалната и технологичната си инфраструктура.

„Стратегията за индустрията и технологиите до 2030 г., изготвена с оглед на глобалните промени, цели да гарантира независимост в индустриалното производство и технологиите и да направи Турция една от водещите страни в производството и износа на високотехнологични продукти,“ се казва в текста.

Още се уточнява, че стратегията се основава на визията на Националната технологична инициатива, която цели развитие на местния и национален производствен капацитет на Турция, постигане на независимост в стратегически сектори и лидерство в ключови технологии.

„Тя се фокусира върху трансформацията на индустриалната и технологичната екосистема на Турция в структура, която създава по-висока добавена стойност, е насочена към иновации и е преминала през цифрова и зелена трансформация,“ гласи още съобщението.

Освен това се отбелязва, че стратегията е разработена в рамките на 12-ия петгодишен план за развитие (2024–2028 г.), годишната програма на Президентството, други цели и политики, както и в съответствие със световните тенденции и наличните национални компетенции.

Стратегията се гради върху пет основни цели, определени като:

  • високи технологии,
  • цифрова икономика,
  • зелена трансформация,
  • глобална интеграция,
  • и структурна трансформация.

„За постигане на тези цели, 100 стратегии и визии са конкретизирани чрез 20 макроцели, а приоритетни програми и проекти са определени с широка перспектива, за да насочат страната към поставените цели,“ се посочва още в указа.

„Бързо ще приложим структурни стъпки, които ще засилят нашата индустрия и ще реализират възможностите, без да бъдем засегнати от търговски и технологични войни,“ заяви министърът на индустрията и технологиите Мехмет Фатих Качър в публикация в X (преди Twitter), коментирайки програмата.