Денят, в който новият германски лидер встъпи в длъжност, ще бъде запомнен завинаги като един публичен провал.

Първоначалната, шокираща загуба на Фридрих Мерц в опита му да стане канцлер предизвика часове на хаотична несигурност.

Човек, който работеше върху това да демонстрира сила и целеустременост, вместо това беше въвлечен в политически интриги и разделения.

Мерц може и да спечели от втори опит, но трудният му път към властта поражда сериозни въпроси относно бъдещото правителство.

Ако в такъв ключов момент той не успя да събере необходимите гласове сред колегите си от коалицията, как ще се справи, когато се опитва да прокара спорно законодателство?

Това се случва в момент, когато Германия е изправена пред продължителна рецесия, ожесточени спорове относно имиграцията, потенциално сеизмични решения относно разходите за отбрана и набираща сила крайнодясна политическа партия.

Съюзници на Мерц обаче настояват, че възстановяването от тази ситуация може да е бързо и отхвърлят идеята, че той излиза от нея с непоправими поражения.

"Сега гледаме напред," казва пред BBC Гюнтер Крихбаум, ветеран от Християндемократическия съюз (ХДС) и новият министър на Германия по европейските въпроси.

"Мисля, че ще имаме много, много добро и също така стабилно правителство. Това е необходимо не само за Германия, но и за Европа."

Съюзниците на Берлин са нетърпеливи да видят ефективна администрация след препирните, с които се отъждествяваше последното, паднало правителство.

Сега Мерц се отправя към своите планирани посещения във Варшава и Париж в сянката на един бурен вторник.

Има много спекулации кои депутати не са подкрепили Мерц в тайното първо гласуване и защо. Една от теориите е, че това да недоволни хора, които са пренебрегнати за държавни постове.

Или пък членове на лявоцентристката Социалдемократическа партия са реши, че трябва да протестират срещу политическите компромиси, постигнати с дясноцентристката партия на Мерц?

Или пък Мерц и амбициозният вицеканцлер Ларс Клингбайл имат затруднения със сплотяването на собствените си редици?

Фигури и от двете страни побързаха да намекнат, че вината е основно на другата страна.

Които и депутати да са били, изглежда са били готови да рискуват, за да накарат Мерц и неговите последователите да се изпотят.

Алтернатива за Германия (AfD) която съди германското вътрешно разузнаване за това, че я класифицира като екстремистка, гледаше цялото шоу от първия ред.

След проведените през февруари избори, AfD е основната опозиционна партия и извлича ползи от събитията като доказателство за фундаменталните слабости в коалицията, съставена от дясноцентристки и лявоцентристката партия.

"Съвсем очевидно е, че това правителство ще бъде много нестабилно," заяви Беатрикс фон Щорх, заместник ръководител на парламентарната група на AfD.

Тя също така повтори твърденията, че това е поредното доказателство, че т. нар. „защитна стена“ за несътрудничество с нейната партия няма да издържи.

"Това показа, че тази защитна стена трябва да падне, ако искате да има промяна в политиката в Германия."

Случващото се наблюдава и старият политически съперник на Мерц в ХДС - бившият канцлер Ангела Меркел. Преди време той изгуби от нея борбата за надмощие, но впоследствие завърна към политиката, за да се опита да реализира отдавнашната си мечта да стане премиер.

Това едва ли е начинът, по който Мерц си е представял, че встъпва в длъжност. По-важното, обаче е, че това зрелище подкопава значително още от първия ден твърденията му, че е готов да осигури стабилно управление.