
Първи сигнали за проблеми на пазара на труда, който досега остана незасегнат от икономическата криза, идват от различни места в страната.
Сериозна разлика в безработицата у нас в големите градове и малките общини показаха данни на Агенцията по заетостта, цитирани от darik.bg.
Според тях в 11 области у нас всеки трети безработен не може да намери работа повече от 1 година. Средно за страната продължително безработните са 24 на сто и делът им остава сравнително висок, показват данни на Агенцията по заетостта към края на миналата година.
Всеки трети успява да се пенсионира преди възрастта за пенсия
Най-тежка е ситуацията във Видин, Враца и Монтана, където хората без работа повече от година са над 40 на сто от незаетите. Над 30% пък е делът им в Плевен, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Търговище и Шумен.
Само в три града – Бургас, Габрово и София, хората, останали дълго без работа, са под 10 на сто, като в столицата почти няма регистрирани трайно безработни, сочат официалните данни на агенцията.
В София само 242-ма души са били без работа повече от 1 година, като това са едва 2.4% от всички, но това са само данни от регистрираните безработни.
Какви пари ни удържат от заплатата и колко взимаме чисто в края на месеца
В 37 общини у нас безработицата е рекордно висока. Това са предимно малки общини, които се намират в Северозападна и Югозападна България. В 13 от тях всеки трети жител е без работа, а в 19 – безработни са между 20 и 25 на сто от местните.
Рекордьор е община Макреш във Видин - там 71.3 на сто от населението е без работа през миналата година, като равнището на безработица е скочило рязко спрямо 2021 г., когато е било наполовина – 34.6 на сто.
Подобна е ситуацията и в друга община в област Видин – Димово, където 58% от хората нямат препитание. Спрямо 2021 г. безработицата там е нараснала с 21.5%.
Сериозно увеличение за година на безработните има и в общините Струмяни и Якоруда в област Благоевград, където за година безработицата е скочила съответно с 9 и 10 на сто.
Плащаме за храна колкото германците, но с 4 пъти по-ниска заплата
Най-малко безработни очаквано има в София, където коефициентът е едва 1.5 на сто при 5.2 на сто средно за страната. Безработицата в столицата дори е намаляла спрямо 2021 г., когато коефициентът е бил 2%.
В Пловдив безработицата е 2.5 на сто, колкото е и в Челопеч - една от общините с най-висока средна заплата у нас, във Варна е 2.1 на сто, а в Стара Загора и Ямбол тя е около 3 на сто.
Ниска безработица отчитат и общините в София област, като причината е близостта им до столицата, която привлича все повече работници. Така например в Божурище, Горна Малина и Елин Пелин безработицата е едва от 1.8% до 2.8%.
Прави впечатление и ниският процент в общините по Черноморието. Така например в Поморие, Несебър и Приморско безработни са едва 3.9 на сто от хората, живеещи там.
Без данъчни облекчения, по-сурови глоби и контрол над длъжниците: Какво предвижда МФ?
Данните на Агенцията по заетостта обаче не обхващат всички безработни. Коефициентът на безработица се определя като дял на регистрираните безработни в бюрата по труда към икономически активното население 15-64 г., установено при Преброяване 2021 г.
Част от хората без работа обаче изобщо не са регистрирани в бюрата по труда и причините са няколко. Най-често в бюрата се регистрират тези, които имат право да получат обезщетение за безработица.
То обаче има срок, в който може да се взима, и той зависи от трудовия стаж на човек, като най-дълго може да се получава 1 година, ако имате 15 години трудов стаж. След приключване на срока част от хората прекратяват и регистрацията си в бюрото по труда, без да са си намерили работа. Друга част пък работят без договор и реално не попадат в категорията заети.
Данните на Агенцията по заетостта показват, че през миналата година са регистрирани 147 804 безработни. Броят им е значително по-малък от този през 2021 г., когато такива са били 181 486 души, или с 33 682-ма повече.
Във всички области в страната броят на безработните намалява за година, като най-голям спад има в Бургас, Варна и Добрич с над 26 на сто спрямо 2021 г.
Сигнал за проблем с пазара на труда е намаляването на свободните работни места спрямо година по-рано. Ако през 2021 г. работодателите са обявили, че търсят 177 372-ма работници и служители, то през миналата година заявените свободни места са 154 419, или с близо 23 000 по-малко.
Като най-драстично намалява търсенето на кадри в София - с една трета, или с 11 106 по-малко свободни позиции.
Фалирала ли е държавата - какво всъщност пише в доклада на Министерство на финансите?
Повече работници са търсили работодателите във Варна, Стара Загора, Враца и Перник, показват още данните на агенцията.
Платформа за търсене и предлагане на работа също отчита по-слабо нарастване на търсенето на работници в София спрямо другите големи градове. Така например ръстът в обявите за работа през март спрямо февруари тази година е едва 5% в София, докато във Варна той е 19%, в Бургас – 25%, а в Русе – 12 на сто.
Прави впечатление и друга тенденция, която вече започна на пазара на труда в Западна Европа и САЩ, а именно - пренасищането с ИТ специалисти. Редица големи компании обявиха, че съкращават именно такива кадри, като една част от тях работят дистанционно от други държави.
У нас търсенето на ИТ специалисти намалява шести пореден месец. За март има с 460 предложения по-малко за такива позиции. За година спадът на обявите за ИТ специалисти е 43%, или 3450 предложения по-малко.
Все повече българи бързат да се пенсионират
Освен насищане на пазара с такива специалисти, другата причина е връщането на служителите в офисите и на търговията в магазините след Ковид пандемията, което изисква и по-малко такива кадри.
Образование
Повече от половината от хората, останали без работа, нямат никаква квалификация или такива са били 81 282-ма от регистрираните в бюрата по труда. Поравно обаче са специалистите и тези с работническа професия – по 22 на сто, или около 33 000 души.
Само в София обаче тенденцията е напълно различна – близо 60 на сто от регистрираните безработни са били специалисти, а едва 14.5% са хора с работнически професии. 45.7 на сто от безработните в столицата са били с висше образование, 47.5% - със средно, а едва 7 на сто – с основно и по-ниско образование.
В останалите области делът на хората с висше образование сред безработните е най-нисък спрямо тези с по-ниско образование.
Най-малко пари взимаме за първите 3 дни от болничния
По-често без работа остават жените, показват още данните на Агенцията по заетостта. Или от всички регистрирани безработни през миналата година 56 на сто са били жени, а 44% - мъже.
Най-голяма е разликата в дела на безработните от двата пола в Бургас и Варна, където безработните жени са били почти два пъти повече от мъжете.
Фирмите - скептични за наемане на хора
Работодателите не очакват да наемат персонал през следващите шест месеца, показва проучване на Българската конфедерация по заетостта за периода април – септември 2023 г. Това са най-скромните планове за разширяване на персонала от 2021 г. насам.
Всяка трета от общо 1099 анкетирани компании планира все пак да увеличат работната сила, но делът им намалява с 16%, в сравнение с предишното шестмесечие и с 19% спрямо същия период на миналата година. 36% от фирмите ще запазят работниците си.
Увеличават се обаче фирмите, които планират да съкращават работници, като такава е всяка пета компания у нас. 18% пък не са сигурни дали ще задържат, или освободят служители, като техният дял е нулев през изминалото шестмесечие.
Така нетният коефициент на заетостта — разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +8%, или спад от 21 процентни пункта спрямо предишния изследван период и с 32 процентни пункта по-малко, в сравнение със същия период на миналата година.
Драстична разлика в увеличението на пенсиите
Работодателите в София отново споделят най-оптимистични планове за наемане на служители в периода април 2023 г. – септември 2023 г. с коефициент на заетостта от +72%, което е увеличение с два процентни пункта, в сравнение с предишното шестмесечие.
Компаниите в Пловдив и Бургас прогнозират скромно разширяване на екипите, като съответно +9% и +8% от работодателите в тези региони планират да наемат нови служители.
В Русе и Варна коефициентът на заетост регистрира спад от два процентни пункта и е съответно +3% и +8% за следващото шестмесечие.
Заради наближаващия летен сезон нови хора ще се търсят в секторите „Хотелиерство и ресторантьорство” и „Строителство”. В същото време работодателите от секторите „Информационни технологии” и „Аутсорсинг”, които имаха най-оптимистични планове за наемане на персонал през предишния период, отчитат по-скромни прогнози за април 2023 г. – септември 2023 г. и коефициент на заетостта от съответно +25% и +9%.
Сектор „Добивна промишленост“ пък е единственият, който прогнозира отрицателен коефициент на заетост за следващите шест месеца.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg