
Вносът в САЩ най-малко от 14 държави ще бъде облаган с високи мита от 1 август, обяви президентът Доналд Тръмп.
В поредица от публикации в социалните мрежи той сподели писма, в които информира за новите мита лидерите на Япония, Южна Корея, Малайзия, Казахстан, Южна Африка, Лаос и Мианмар.
По-късно вчера той сподели още седем писма до лидерите на Босна и Херцеговина, Тунис, Индонезия, Бангладеш, Сърбия, Камбоджа и Тайланд.
Според публикуваните от Тръмп писма, стоките, внасяни в САЩ от Япония, Южна Корея, Малайзия, Казахстан и Тунис, вече ще бъдат облагани с 25% мита.
Стоките от Южна Африка и Босна и Херцеговина стоки ще бъдат облагани с 30% мито, а вносът от Индонезия с 32%. Митото за Бангладеш и Сърбия е в размер на 35%, докато за Камбоджа и Тайланд ставката е 36%.
Вносът от Лаос и Мианмар ще бъде облажен с 40% търговски тарифи, според писмата, публикувани от Тръмп в Truth Social.
В тях се допълва, че САЩ „може би“ ще обмислят коригиране на новите нива на митата, „в зависимост от отношенията ни с вашата страна“.
Писмата са първите, изпратени преди сряда - денят, в който така наречените реципрочни мита на Тръмп за десетки държави трябваше да се върнат към по-високите нива, които той обяви в началото на април.
Говорителят на Белия дом Каролин Ливит заяви, че през следващите дни ще бъдат изпратени още писма.
По-късно вчера Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която отлага крайния срок за въвеждане на митата до 1 август. В заповедта се казва, че Тръмп е взел това решение „въз основа на допълнителна информация и препоръки от различни високопоставени служители“.
Американските борсови индекси затвориха с понижения
Американските борсови индекси затвориха с понижения в понеделник. Индексът на сините чипове Dow Jones падна с 422.17 пункта, или 0.94%, до 44 406,36 пункта. S&P 500 изгуби 0.79% до 6 229.98 пункта, а технологичният Nasdaq Composite затвори с понижение от 0.92% до 20 412.52 пункта.
За повечето държави новите мита на САЩ са сравнително близки до тези, които бяха обявени от Тръмп обяви в „Деня на освобождението“ на 2 април.

Съгласно онези първоначални ставки, например, вносът от Япония в САЩ трябваше да се облага с 24% мито, а вносът от Южна Корея с 25%.
След последвалата хаотична седмица на загуби на световните пазари обаче, на 9 април Тръмп обяви 90-дневна пауза, с която различните мита бяха намалени до фиксираните 10%. Тази пауза трябваше да изтече в сряда, преди Ливит да посочи, че Тръмп ще я удължи с повече от три седмици.
Във всички писма се казва, че общите ставки са отделни от допълнителните секторни мита върху ключови категории продукти. В тях се твърди, че новите тарифни ставки са необходими, за да се коригират постоянните търговски дефицити на САЩ с 14-те държави.
Тръмп, който е отявлен почитател на митата и скептик по отношение на споразуменията за свободна търговия, редовно посочва тези дефицити като доказателство, че търговските партньори на САЩ се възползват от страната.
Експерти критикуват мнението, че търговските дефицити са по своята същност нещо лошо и поставят под въпрос това дали САЩ могат или трябва да се стремят да ги затварят.
Какво и от къде внася САЩ?
Не всички страни, към които Тръмп се прицели вчера, имат големи търговски излишъци със САЩ.
През 2024 г. САЩ са имали търговски дефицит от 68.5 милиарда долара с Япония и 66 милиарда долара с Южна Корея, но дефицитът им с Мианмар е бил 579.3 млн. долара, според Службата на търговския представител на САЩ.
САЩ са основен купувач на автомобили, машини и електроника от Япония и Южна Корея. Казахстан изнася суров петрол и метални сплави за САЩ, Малайзия продава на Америка електронни компоненти, а Южна Африка изпраща благородни метали.
Ключовият внос на САЩ от Лаос включва оптични влакна, очила и дрехи, а най-голямата категория износ на Мианмар са матраци и спално бельо.
Писмата превантивно предупреждават 14-те държави да не реагират на новите американски тарифи, като налагат ответни мита върху собствения си внос на американски стоки.
„Ако по някаква причина решите да повишите митата си, тогава, независимо с какво число изберете да ги повишите, то ще бъде добавено към 25-те процента, които начисляваме“, се казва в писмата.
Ако страните „премахнат“ своите политики по отношение на митата и други търговски бариери, тогава САЩ „може би ще обмислят корекция на това писмо“, се казва още в писмата.
„Тези мита могат да бъдат променяни, нагоре или надолу, в зависимост от отношенията ни с вашата страна. Никога няма да останете разочаровани от Съединените американски щати.“
След като Тръмп обяви тримесечната пауза за реципрочни мита през април, администрацията му заяви, че може да сключи до 90 сделки в рамките на 90 дни.
Този срок обаче е на път да изтече, а САЩ обявиха само широки рамкови споразумения с Обединеното кралство и Виетнам, както и предварително споразумение с Китай.
Реципрочните мита на Тръмп бяха отменени в края на май от федерален окръжен съд, който постанови, че той няма законовите правомощия да налага подобни ставки.
Администрацията на Тръмп обжалва пред по-висока инстанция, като беше позволено митата да останат в сила, докато се преразглежда решението на по-долната инстанция.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Окончателно: България приема еврото на 1 януари 2026 г.
преди 1 часЕвропарламентът реши: България влиза в еврозоната
преди 2 часаНай-натоварените летища в света
преди 2 часаАрестуваха ютюбър заради нанесени щети по болид от Ф1
преди 2 часаДжон Рокфелер: Историята на първия американски петролен магнат
преди 3 часаПромените в движението в София влязоха в Waze и Google Maps
преди 3 часаПрочети още
Макрон пристигна на тридневно държавно посещение във Великобритания (СНИМКИ)
darik.bgFinancial Times: Най-голямото пристанище в Европа се готви за война с Русия
darik.bgНетаняху номинира Тръмп за Нобелова награда за мир
darik.bgАпоел Беер Шева тръгна към София
dsport.bgИлиян Филипов: Не искам очакванията на феновете да бъдат, че Ботев ще бъде първи, втори или трети
dsport.bgИнтимната хигиена на малкото момиче – какво е специфично през лятото?
9meseca.bg