Президентът Доналд Тръмп не е доволен от плана на главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук да произвежда iPhone-и, предназначени за Съединените щати, в новопостроени заводи в Индия.

„Вчера имах малък проблем с Тим Кук“, каза Тръмп в Катар. „Казах му: „Тим, ти си ми приятел. Отнасях се много добре с теб. Ще получиш 500 милиарда долара.“ Но сега чувам, че строиш из цяла Индия. Не искам да строиш в Индия.

Тръмп наложи исторически мита върху практически всички стоки, внасяни в САЩ, за да стимулира вътрешното производство, да подобри търговския баланс и да генерира приходи, необходими за планираното намаляване на данъците, наред с други цели.
Въпреки че някои компании, включително Apple, обявиха планове за увеличаване на производството в Съединените щати, за да избегнат високи мита, изграждането на фабрики отнема години, а американският труд остава скъп. Корпоративна Америка не може просто да превключи и да започне да произвежда всичко в Съединените щати.

Тръмп заяви, че Apple може да строи в Индия, „за да се погрижи за Индия“ и твърди, че Apple „увеличава производството си в Съединените щати“. (Apple не отговори веднага на заявлението за коментар.)

Коментарите му идват след решението на Apple да премести производството на iPhone, продавани в Съединените щати, от Китай в Индия, за да може Apple да избегне плащането на по-високи мита. Компанията заяви, че митата биха могли да увеличат разходите ѝ с 900 милиона долара през това тримесечие.
По време на разговор с анализатори по-рано този месец Кук заяви, че очаква „по-голямата част от продаваните в САЩ iPhone-и да имат Индия като страна на произход“.

Apple от години работи за преместване на част от производството на iPhone в Индия, строейки нови фабрики в страната и наемайки персонал. Компанията няма възможност да произвежда iPhone в Съединените щати и, предвид сложността на веригата си за доставки, вероятно няма да произвежда най-популярния си продукт в Америка скоро.

Въпреки че администрацията на Тръмп е нетърпелива да убеди Apple да премести производството на iPhone тук, това е амбиция, която според анализатори е почти невъзможна за постигане поради високите разходи.

Цената на iPhone може да се утрои до 3500 долара, ако се произвежда тук, според Дан Айвс, глобален ръководител на технологичните изследвания в Wedbush Securities.

През февруари Apple обяви план на стойност 500 милиарда долара за разширяване на съоръженията си в САЩ през следващите четири години, който ще създаде 20 000 работни места.

Инвестицията е надграждане на предишните усилия на Apple за разширяване на веригата си за доставки извън Китай през последните години, отчасти в отговор на производствените проблеми в страната по време на пандемията. Тези инвестиции включват нарастващо производство на компютри Mac Pro в Тексас.