
Когато TikTok започна да набира сила през 2020 г. с кратки танцувални и комедийни видеа, които предоставяха така необходимото развлечение за много потребители в началото на пандемията от COVID-19, платформата сложи началото на война при формата на кратките видеа.
Изведнъж Facebook, Instagram, YouTube и други социални медии започнаха бързо да пускат сходни продукти, насърчавайки потребителите да заснемат видеа с продължителност до една минута, които се показваха вертикално в един фийд с безкрайни препоръки за това какво да гледаме след това.
Тези платформи прекараха следващите години в опити да настигнат популярността на TikTok, най-вече сред важната демографска група на тийнейджърите.
Сега обаче пионерът при кратките видеа променя курса и насърчава потребителите да създават и гледат по-дълги видеа.
По-рано през месеца TikTok официално премахна своя първоначален “Фонд за създатели,” а създателите, които искат да монетизират своето съдържание, ще трябва да се присъединят към новата “Програма за креативност,” съгласно която ще трябва да създават видеа с продължителност над една минута, ако искат да получават пари от приложението.
Тази стратегия може също така да накара потребителите да прекарват повече време в приложението, което някои тийнейджъри вече казват, че използват “почти постоянно.”
Някои създатели на съдържание в TikTok обаче са разочаровани от този ход, опасявайки се, че той ще отнеме това, което направи толкова популярна платформата отначало – способността потребителите бързо да преминават през много различни видове съдържание и това, че почти всеки може лесно да заснема видеа без скъпо планиране или ресурси.
“Невинаги съм способна да създам минута съдържание,” казва Ники Апостолу, създател на съдържание в TikTok с близо 150 000 последователи.

“Смятам, че има много създатели, които ползват TikTok, защото беше приложението за кратки видеа. А сега иска да бъде нещо като ‘мини YouTube,’ и обръща гръб на създателите, които бяха тук заради съдържанието в кратка форма.”
TikTok е разработила новата Програма за креативност “въз основа на наученото и обратната връзка от предишния Фонд за създатели.
Докато продължаваме да разработваме нови начини да възнаграждаваме създателите и да обогатяваме изживяванията в TikTok, ние ценим обратната връзка и преките наблюдения от нашата общност, за да се информираме за нашите решения,” заяви говорителят на компанията Закари Кайзер.
През последните три години TikTok внедряваше постоянно възможността да се пускат по-дълги видеа в приложението, увеличавайки времевия лимит от една минута на три, на пет и в крайна сметка на 10.
Платформата в момента тества качването на 15-минутни видеа, макар те да не са възможни за много хора.
Миналия месец платформата информира създателите на съдържание, че ще закрие Фонда на създателите в САЩ, Великобритания, Франция и Германия, което не им оставя друг избор, освен да се присъединят към новата Програма за креативност, ако искат да продължат да получават средства от TikTok за своето съдържане.
Съгласно новата програма, пълнолетните създатели на съдържание с 10 000 или повече последователи могат да получават плащания от приложението за видеа, които са с продължителност над 1 минута и които отговарят и на редица други критерии.
От TikTok също така казаха, че създателите трябва да очакват да получават повече средства на видео съгласно Програмата за креативност. Някои създатели на съдържание вече се похвалиха, че са заработили хиляди долари през първите месеци, в които са част от програмата.
Налагането на по-дълга форма на видеосъдържание би могло да бъде добро бизнес решение за компанията.

“Много по-лесно е да се монетизира съдържание, когато е в по-дълга форма. Има повече възможности по отношение на рекламите и монетизацията,” в това число реклами, които текат преди или след видеата, казва Скор Кеслър, ръководител технологии в компанията Third Bridge.
Потребителите също така е по-вероятно да изтърпят pre-roll реклама за видео, което е с дължина над една минута, отколкото такова, което е с почти същата продължителност като самата реклама.
Въпреки всичко, някои създатели на съдържание казват, че са се присъединили към TikTok, вместо към YouTube или други платформи, конкретно защото са искали да създават кратки видеа и че след промените може да изкарват по-трудно прехраната си от приложението с формата, който са си избрали.
От TikTok казват, че създателите на по-дълго съдържание средно са увеличили над два пъти доходите си от платформата в последната година.
От компанията също така посочват, че препоръчват на потребителите по-дълги видеа по същия начин, по който го правят и с по-късите, въз основа на потребителски предпочитания, а не на дължината на самите видеа.
TikTok също така предлага на създателите на съдържание начини да изкарват пари от видеата си и извън фонда за монетизация на приложението, като абонаменти или парични помощи от последователи.
От компанията казват, че печалбите на потребителите от всички форми на монетизация са се удвоили през последната година.
Някои създатели обаче са скептично настроени относно тези алтернативи форми на заплащане. “Чувството е като да свириш на улицата,” казва Апостолу. “Не ги намирам за устойчиви и ми е странно да искам пари от последователите си.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg