
Сто и четири произведения на изобразителното изкуство с прогнозни цени от 200 до 45 000 евро ще покаже в галерията си в къща “Ватев“ в столицата аукционна къща Artmark преди пролетния си търг на 2 април.
Селекцията обхваща повече от 100 години художествено творчество и включва класиците Ярослав Вешин и Иван Мърквичка, както и произведения на изкуството, създадени от едни от най-известните автори от първата половина на XX век, като Владимир Димитров-Майстора, Борис Георгиев, Елисавета Консулова-Вазова и Васил Стоилов.
Картини на големите модернисти, като Давид Перец и Николай Дюлгеров и съвременниците Генко Генков, Казаков-Нерон, Светлин Русев и Димитър Буюклийски-Мичи, също са част от изложбата.

Произведенията на изкуството, които ще бъдат представени, ще бъдат предложени на търга на 2 април в Hyatt Regency Sofia. Предишният търг, проведен през декември 2023 г., достигна обща сума от продажби в размер на 350 000 евро - почти двойно повече от началните цени.
"Селекцията включва едни от най-великите произведения на българското изкуство, от които шест са класифицирани и като културни ценности, доказвайки още веднъж своята стойност и особена художествена значимост", казва Руксандра Думитру, представител за България на Artmark.
Произведенията ще могат да се видят в галерията на Artmark всеки ден от 10:00 до 20:00 ч. до 1 април. Сред 104-те творби ще бъдат и 6-те културни ценности, създадени от Ярослав Вешин, Иван Мърквичка и Владимир Димитров-Майстора, преди да бъдат предложени за продажба по време на аукционното събитие.
Предлагат две творби на Ярослав Вешин
Ярослав Вешин, майстор с изключително влияние в историята на българското изкуство, е автор на две от произведенията, включени в търга, но звездата на изложбата е творбата “Разходка с шейната” (начална цена 25 000 евро).
Творбата е била част от немска колекция в продължение на повече от 100 години, така че българските колекционери и любители на изкуството сега ще имат възможност да я видят на живо за първи път.
Картината е част от добре позната серия произведения, създадени след 1895 г., когато художникът живее и работи в Мюнхен и Словакия. Ярослав Вешин пристига в България през 1897 г. и остава тук до края на живота си.

До 1904 г. той е професор в Художествената академия в София, а по-късно става първият военен художник на служба при цар Фердинанд I и се присъединява към него на фронта на Балканските войни.
Посетителите ще имат възможност да видят и 3 женски портрета от Иван Мърквичка.
Това са "Жена от Боженци (Рада Андреева)" с начална цена 6 000 евро, "Жена от Боженци" с начална цена 7 000 евро, и "Българка в народна носия", с начална цена 10 000 евро, обявени като културни ценности и всички изобразяващи българка, облечена в традиционни носии, характерни за района, от който произхождат, като ценен етнографски документ от онова време.
Иван Мърквичка е изключително важен художник за българската културна сцена от края на XIX и началото на XX век, смятан за един от основоположниците на българската модерна живопис.
Не на последно място в списъка на авторите на културни ценности в селекцията на пролетния търг е може би най-уважаваният и обичан български художник Владимир Димитров-Майстора, национален символ на българското изобразително изкуство от първата половина на ХХ век.
Неговите творби се срещат изключително рядко на пазара, а творбата "Жътвар" (начална цена 15 000 евро) се представя на публичния пазар след дълъг престой в престижната колекция на Вълко Гайдаров - първи директор и основател на Градската художествена галерия в Смолян.
Тя е забележително отражение на истинския дух на художника и неговата вселена, в чийто център винаги е обеднелият, трудолюбив и честен човек и неговият скромен дух.
Входът за галерията е свободен, а работното време е от понеделник до неделя от 10 до 20 ч. Преди търга, на 2 април, творбите ще бъдат изложени в Hyatt Regency Sofia от 10:00 до 18:00 ч., а търгът ще започне в 19:00 ч.

Коя е аукционна къща Artmark?
През 15-годишната си история Artmark се утвърждава като доминираща сила на румънския пазар на изкуство, като през последното десетилетие заема дял между 80 и 90%. За този период аукционната къща е организирала над 500 събития и е предложила за продажба над 150 000 артикула.
От 2022 г. насам Artmark разширява хоризонтите си в рамките на пазара на изкуство в Европейското икономическо пространство (ЕИП), като открива два нови филиала - в Хърватия и в България - ход.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg