
Световният океан преживя цяла година на безпрецедентни горещини, като всеки ден се чупи нов температурен рекорд, показват нови данни.
Глобалните температури на повърхността на океана започнаха да чупят дневни рекорди в средата на март миналата година, според данни от Националната администрация за океаните и атмосферата (NOAA), подхранвайки опасения за морския живот и екстремното време на планетата.
„Амплитудата, с която предишните температурни рекорди на морската повърхност бяха счупени през 2023 г. и отново през 2024 г., е забележителна“, казва експертът по морски системи в Националния океанографски център на Обединеното кралство Джоел Хирши.
Глобалните средни температури на океана през 2023 г. са с 0.25 градуса по Целзий по-високи спрямо предходната година, посочва океанографът от NOAA Грегъри К. Джонсън.
Това увеличение е „еквивалентно на затопляне от около две десетилетия в рамките на една година“, допълва той пред CNN. „Така че е доста голямо, доста значимо и малко изненадващо.“

Учените посочват още, че затоплянето на океана е в резултат от глобалното затопляне, подсилено от Ел Ниньо - естествен климатичен модел, белязан от по-високи от средните океански температури.
Основните последици са върху морския живот и глобалното време. Топлината на световния океан може да даде повече сила на ураганите и други екстремни метеорологични явления, включително горещи вълни и интензивни валежи.
Катастрофа за коралите
Високите температури на океана вече са катастрофални за коралите. Големият бариерен риф в Австралия преживява седмото си масово избелване, съобщиха властите през март след въздушни проучвания.
То се случва, когато подложените на топлинен стрес корали освободят водораслите, които живеят в тяхната тъкан и им осигуряват храна. Ако температурите на океана останат твърде високи твърде дълго време, коралите могат да умрат от глад.
Данните от инструмента Coral Reef Watch на NOAA показват, че проблемът не засяга само Австралия и че светът може да се сблъска с четвърто глобално масово избелване на корали през следващите няколко месеца.

По-свирепи урагани
Топлината на океана подготвя сцената за по-свирепи урагани. „Колкото по-топъл е океанът, толкова повече енергия има за подхранване на бури“, смята Карина фон Шукман, океанограф в Mercator Ocean International във Франция.
Температурите са безпрецедентни в Северния Атлантик - зона от океана, която е ключова за образуването на урагани, изненадвайки някои учени, които все още се опитват да открият точните причини.
Понякога рекордите (в Северния Атлантик) са чупени с маржове, практически невъзможни от статистическа гледна точка, смятат експертите.
Ако много високите температури на океана се задържат през втората половина на 2024 г. и се развие Ла Ниня - аналог на Ел Ниньо, това ще увеличи риска от много активен ураганен сезон.
Океанът - страж на глобалното затопляне
Около 90% от излишната топлина по света, произведена от изгарянето на затоплящи планетата изкопаеми горива, се съхранява в океаните.
„Измерването на затоплянето на океана ни позволява да проследим състоянието и еволюцията на планетарното затопляне“, казва Шукман пред CNN. „Океанът е стражът за глобалното затопляне.“
Ел Ниньо отслабва и се предвижда да изчезне през следващите няколко месеца, което може да понижи рекордните температури на океанските води, особено ако охлаждащият ефект на Ла Ниня го замести.
„В миналото стойностите на повърхностната температура намаляват след преминаването на Ел Ниньо“, казва Шукман. Но, добавя тя, в момента е невъзможно да се предвиди кога затоплянето на океана ще падне под рекордните нива.
Въпреки че естествената променливост на климата ще доведе до колебания в температурите в океанските води в дългосрочен план, казва Джонсън от NOAA, трябва да очакваме те да „продължат да чупят рекорди, докато концентрациите на парникови газове в атмосферата продължават да се покачват“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg