България остава сред държавите в света с висок доход, отчита Световната банка в последната си класификация за страните според нивото на доходите.

Световната банка създава ежегодна класификация на страните по доходи за всички държави с население над 30 000 души. Тази класификация остава непроменена през цялата фискална година на Световната банка (от 1 юли до 30 юни), дори ако доходните данни на дадена страна се променят в рамките на този период.

Категориите са следните:

  • Страни с ниски доходи – брутен национален доход (БНД) на глава от населението от 1 135 долара или по-малко.
     
  • Страни с ниски до средни доходи – БНД на глава от населението между 1 136 и 4 495 долара.
     
  • Страни със средни до високи доходи – БНД на глава от населението между 4 496 и 13 935 долара.
     
  • Страни с високи доходи – БНД на глава от населението над 13 935 долара.
Световна банка - Графика

Венецуела, която беше класифицирана като страна със средни до високи доходи до фискалната 2021 г., не е класифицирана оттогава поради липса на данни. Етиопия в момента е със статус на временно некласифицирана държава.

Как описва тези данни самата Световна банка?

За текущата фискална 2026 година икономиките с ниски доходи са тези с БНД на глава от населението, изчислен по метода на Световната банка Atlas.

До 2022 г. страната ни се позиционираше сред страните със средни до високи доходи, но през 2023 г. стана част от най-богатите страни в света според брутния национален доход (БНД). Интересен факт е, че всички страни от ЕС влизат в категорията на страните с високи доходи. 

До 2005 година пък България беше сред страните със средни и ниски доходи, в която попадна през 1989 година, когато Световната банка започва да засича напредъка ни по този фактор. 

Какво е БНД и с какво се различава от БВП? 

Брутният национален доход (БНД) и брутният вътрешен продукт (БВП) са два ключови икономически показателя, но измерват различни неща:

Какво е БНД (Брутен национален доход)?

БНД (Gross National Income – GNI) измерва общия доход, получен от гражданите и предприятията на дадена страна, независимо дали е спечелен в страната или в чужбина.

Включва:

  • БВП (т.е. всичко, произведено в страната);
     
  • плюс доходи от чужбина (заплати, дивиденти, лихви, печалби), получени от граждани/фирми на страната;
     
  • минус доходи, изнесени към чуждестранни собственици, които имат активи в страната.
     

Какво е БВП (Брутен вътрешен продукт)?

БВП (Gross Domestic Product – GDP) измерва стойността на всички стоки и услуги, произведени в рамките на страната за даден период – без значение дали производителите са местни или чуждестранни.

Пример: Ако немска компания има завод в България:

  • При БВП: продукцията влиза в българския БВП.
  • При БНД: печалбите, които се изпращат обратно в Германия, не влизат в БНД на България, а в този на Германия.

Основната разлика е, че БВП се определя на териториален принцип – какво се произвежда в страната, а БНД на национален принцип – какво печелят гражданите и фирмите на страната (включително в чужбина).