
Корупционен скандал с участието на китайския технологичен гигант Huawei възобнови дискусиите по-рано през годината във връзка с подаръците и даренията, които получават европейските законодатели.
Евродепутатите често получават подобни знаци на признателност, но въпросът с подаръците остава чувствителна тема в Брюксел и Страсбург.
Според кодекса за поведение на членовете на Европейския парламент, депутатите трябва да избягват подаръци на стойност над 150 евро.
Ако стойността на даден подарък преминава тази граница, той се озовава в ръцете на председателя на европарламента Роберта Мацола, която след това влиза в ролята на съдия, съдебни заседатели, а понякога и на неохотен получател на подаръци.
Всички тези съкровища са включени в публичен регистър и са заключени на сигурно място в Брюксел, което е достъпно единствено, когато член на Европейския парламент поиска да посети колекцията.
Вижте някои от по-странните подаръци, подбрани от Euronews:
Кама от много далеч

Сред по-странните подаръци в колекцията е индонезийска кама на име Keris Luk 7 Pandawa, за която трябва да се отбележи, че не е част от плана на ЕС за увеличаване на инвестициите в отбрана в Европа.
Камата изминава доста дълъг път. Тя е подарена по време на парламентарна мисия в Индонезия, предадена на заместник-председателя на комисията по развитие, който впоследствие я предава на председателя на заседание на комисията.
Церемониалното острие сега се намира в Брюксел.
Знаме от още по-далеч

Европейската космическа агенция посегна към звездите, когато подари на Мецола знаме на ЕС, което преди това е било на Международната космическа станция (МКС).
Точно така, сред химикалките и плакетите, които никой не иска, има и късче космическа история.
Мечти за Евровизия

През 2023 г. италианският изпълнител Стефано Пики изпраща на Мецола CD с 11 песни и книжка с акорди, в случай че председателят на европарламента иска да посвири.
Една от песните е посветена на покойния президент на Европейския парламент Давид Сасоли, която Пики се надявал, че може да бъде изпълнена на конкурса Евровизия през същата година.
Малко уточнение: Стефано Пики никога не е избиран да участва на Евровизия, въпреки че в архивите на парламента е посочено, че той е участвал в конкурса през 2022 г.
Сред песните има и една, за която Пики твърди, че е написал заедно с папа Франциск, като цитира някои от речите на папата - един вид божествена телепатична копродукция.
Съвременно изкуство
Категорията на „съвременното изкуство“ в архива е представена от статуетка на гола женска фигура от Кипър, която е подарена от Анита Деметриу, президент на парламента на Кипър.
Тя е изработена по подобие на древен идол, който се намира в музея Пиеридес. Културен подарък със сигурност, но вероятно не това, което очаквате, когат го разопаковате в офиса.
Радиото се завръща
Еврокомисарят Хаджа Лахбиб наскоро разбуни духовете, като показа 72-часов комплект за оцеляване, който включваше и преносимо радио.
Тя получи много критики, но прекъсването на електрозахранването на Иберийския полуостров през миналата седмица накара някои хора да осъзнаят, че малко старомодна техника, в крайна сметка, не е лоша идея.
Тези радиа преди това са подарени от ирландски организации за защита на музикалните права на евродепутати от Ирландия. Виниловите плочи може и да са модерни, но радиата си остават практични.
Спортни сувенири
Роберта Мерцола също така получава подарък фланелка на женския футболен отбор на Испания с автографи в година преди отборът да спечели Световното първенство, което пък може и да им е донесло късмет.
Тя също така има подписана фланелка на Динамо Киев, а ръгби отборът на Европейския парламент ѝ подарява екип от историческия му дебют на Парламентарното световно първенство.
Алкохол, книги и дреболии
Някои неща никога не излизат от мода. Алкохолът все още е предпочитаният подарък, като депутатите от Европейския парламент получават всичко - от шотландско уиски до вино Бордо и френско шампанско.
В архива могат да се намерят също така и традиционни музикални инструменти, като виола брагеса от Португалия, кавал от Молдова и арабска лира от Мароко.
За всеки скъпоценен камък в архива обаче има и множество туристически дрънкулки: ключодържатели, брошки, мини паметници и предостатъчно преспапиета.
На практика това представлява един битпазар в брюкселки стил, който стои зад заключени врати.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Странният свят на подаръците, получавани от евродепутати
преди 3 часаКакво представлява стагфлацията?
преди 3 часаСлед заплаха от Индия: Sotheby's спира търга на бижута на Буда
преди 4 часаС вкус към промяната: Как устойчивото потребление печели почва у нас
преди 5 часа15.6% от софиянци живеят в Люлин и Младост
преди 5 часаИспания променя правилата за наемите, а хазяите не са доволни
преди 5 часаПрочети още
Даяна Рос зашемети публиката на Met Gala с впечатляваща рокля
darik.bgПакистан твърди, че Индия отново е атакувала, Делхи мълчи
darik.bgРиана открадна шоуто на Met Gala – очаква трето дете от A$AP Rocky
darik.bgКакво се случва с преотстъпените от Левски футболисти?
dsport.bgАлександър Везенков отново №1 в Евролигата
dsport.bgИновация: За първи път в България бе използвана маточна тампонада CELOX - PPX
9meseca.bg