След като прави опити за дете в продължение на 18 години, двойка вече очаква първия си наследник благодарение на… изкуствения интелект.

Преминала през няколко цикъла ин витро оплождане в центрове из целия свят, за двойката, която предпочита да запази анонимността си, опитите са неуспешни поради азооспермия - рядко състояние, при което в спермата на мъжкия партньор няма достатъчно сперматозоиди.

Нормалната сперма съдържа стотици милиони сперматозоиди, но мъжете с азооспермия имат толкова нисък брой, че те не могат да бъдат открити сперматозоиди - дори след часове щателно търсене под микроскоп.

Двойката отива в Центъра за плодовитост на Колумбийския университет, за да опита нов подход.

Методът STAR

Методът се нарича STAR и използва изкуствен интелект, за да помогне за идентифицирането и възстановяването на скрити сперматозоиди при мъже, за които се смята, че не разполагат с такива. Всичко, което съпругът трябва да направи, е да остави проба от сперма на медицинския екип.

Изследователи от центъра за фертилитет анализирали пробата със системата с изкуствен интелект. Три скрити сперматозоида били открити, възстановени и използвани за оплождане на яйцеклетките на съпругата чрез ин витро, като тя вече носи първото си дете, което трябва да се роди през декември.

Д-р Зев Уилямс, директор на Центъра за фертилитет към Колумбийския университет, и неговите колеги прекарват пет години в разработване на метода STAR, който помага за откриване и възстановяване на сперматозоиди в проби от сперма на хора с азооспермия.

Все повече медицински заведения в САЩ използват AI, за да помогнат за оценка на качеството на яйцеклетките или за скрининг за здрави ембриони, когато пациентите се подлагат на ин витро оплождане.

Все още са необходими още изследвания и тестове, но изкуственият интелект вече постига напредък в областта на мъжкото безплодие. Смята се, че мъжът е причина за до 40% от всички случаи на безплодие в Съединените щати, а до 10% от мъжете с безплодие са с азооспермия.