OpenAI обяви нова функция за ChatGPT, която позволява на популярния чатбот да изпълнява действия от името на потребителя.

Това е част от общия стремеж на индустрията за промяна на начина, по който хората браузват в интернет.

Технологичните гиганти се надяват, че вместо да прескачат между приложения и да търсят ръчно в мрежата, потребителите един ден ще могат да разчитат на AI агенти за всичко.

Новият режим на ChatGPT е още един знак, че технологичните гиганти удвояват усилията си върху дигиталните помощници, които демонстрират значително напреднали възможности.

Това също така засилва надпреварата между OpenAI и Google, която преследва подобни амбиции със своя Gemini, посочва CNN.

"Агентски" режим

От OpenAI обявиха, че новият „агентски“ режим на ChatGPT „мисли“ и „действа“, използвайки собствен виртуален компютър, което му позволява да обработва сложни заявки, ориентирани към действие.

Например, потребителите ще могат да издават команди, като „виж календара ми и ме информирай за предстоящи срещи с клиенти въз основа на последните новини“ или „планирай и купи съставки, за да приготвя японска закуска за четирима“, съобщи компанията в публикация в блога си.

Във видеодемонстрация служители на OpenAI написаха дълга и подробна подкана, с която поискаха от агента да помогне на потребителя да се подготви за сватба.

Тя включваше набор от конкретни инструкции, като „намери облекло, което отговаря на дрескода“, добавяйки, че трябва да предложи пет варианта, заедно с хотели, които могат да настанят гостите около събитието.

Новата функция е вече достъпна за абонираните за план Pro, Plus или Team. Тя надгражда и комбинира възможностите на инструментите ChatGPT Operator и Deep Research, които OpenAI вече предлага - Operator разглежда мрежата, докато Deep Research анализира онлайн ресурси, за да пристъпи към действие.

Критични недостатъци

Актуализацията е още една стъпка в усилията на OpenAI да превърне ChatGPT в по-всеобхватен универсален асистент. В същото време, AI индустрията се бори с критични недостатъци и опасения за поверителност, свързани с технологията.

Моделите с изкуствен интелект все още са склонни към халюцинации и пристрастия и могат да действат по непредсказуем начин, както демонстрира миналата седмица чатботът Grok на xAI, когато избълва антисемитско съдържание, след като беше подканен да го направи.

В публикация в блога си от OpenAI признават, че новата функционалност на ChatGPT носинови рискове. Компанията заяви, че е ограничила данните, до които моделът има достъп, и че някои задачи – като изпращане на имейл – изискват надзор от страна на потребителя. Моделът е обучен и да отказва „високорискови задачи“, като банкови преводи.

„Бих обяснил това на собственото си семейство като авангардно и експериментално - шанс да опитам бъдещето, но не нещо, което все още бих използвал за задачи с високи залози или с много лична информация, докато не сте го проучили и подобрили в реални условия“, посочи главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман в публикация в X, обявявайки актуализацията.

Той посъветва потребителите да бъдат внимателни, когато дават на ChatGPT достъп до лична информация.

Новината идва в момент, в който технологичните гиганти наблягат върху разработването на агенти с изкуствен интелект, стремейки се да спечелят AI надпреварата.

Google представи агент, който може да прави резервации за ресторанти и да купува билети за събития, наред с други задачи. Apple работи върху по-усъвършенствана версия на Siri, която може да използва приложения от името на потребителя, въпреки че тази актуализация е отложена за неопределено време.