
След 50 години пренебрегване, „изгубеният“ императорски дворец в Рим Domus Tiberiana е отворен и приема посетители в новата си роля на музей на открито.
Доскоро рушаща се и със забранен достъп руина близо до известния Колизеум, дворецът - построен през 1 век от н.е. и обичан от Нерон, отново заема мястото си сред едни от най-добрите туристически атракции в града.
Древният дворец се намира на хълма Палатин - най-стария в града, откъдето императорските династии са управлявали векове наред. Но през годините той се разпада, а през 70-те години на миналия век е затворен поради структурна нестабилност.
Липсата му на туристическата карта оставя „черна дупка“ в археологическото сърце на италианската столица, според много местни жители, посочва CNN Travel.
След шестгодишно преобразяване, дворецът отново отваря врати като „дифузен музей“ - с находки и фрески, разпръснати из целия обект и предоставящи представа на посетителите за древното му величие.
Domus Tiberiana е първият императорски дворец в Рим, построен от Тиберий, който включва в него и съществуващите благороднически имения на хълма.
Заемащ повече от четири хектара площ, в него има резиденции с големи градини, места за поклонение и жилища на преторианската гвардия на императора.
Като седалище на властта и политиката на Рим, Domus Tiberiana е с отлично местоположение - високо над Палатинския и Римския форум, предлагайки на своите обитатели изглед към града.
С течение на времето той е украсен и разширен от други императори, включително Нерон, който е коронясан на стълбите му само на 16 години през 54 г. сл. Хр.

Алфонсина Русо, директор на археологическия парк на Колизеума (в който попада и Domus Tiberiana) и водещ археолог по обновяването на обекта, казва, че по време на възстановяването са открити древни антики, много от които изключително добре запазени.
Артефактите - ярки мазилки, фрески, амфори, керамика, станове, теракота и статуи на божества, свързани с култовете към Изида, Дионисий и Митра, предлагат на посетителите истинско пътуване във времето, допълва Русо.
„Те карат това място – преди населено от аристократични семейства, а след това от римски императори – да оживява отново“, посочва археологът.
„Има седем изложбени зали, пълни с изключителни находки, започвайки с тези, предшестващи първоначалното строителство на двореца, когато аристократите са живели в имения, преди Тиберий да ги включи в Domus,“ допълва тя.
Сред новоизложените фрески са едни от най-ранните рисунки на лимони (считани за екзотичен плод в Древен Рим, тъй като произхождат от Далечния изток), както и изображение на гладиатор, което доказва, че гладиаторските игри са ценени от богатите семейства, обяснява Русо.
Императорският дворец остава в експлоатация до 7 век, когато става папска резиденция на Йоан VII. В средата на 16-и век аристократичното семейство Фарнезе - могъщи местни земевладелци, построяват пищните градини Orti Farnesiani на мястото, украсявайки го с орнаменти и скулптури на нимфи, сатири и фавни.
На обекта са положени сериозни усилия за смесване на старо и ново. Поредица от величествени червеникаво-кафяви сводести арки, приветстващи посетителите, са внимателно реконструирани със същите материали, използвани от древните римляни.
„Това, което прави този обновен Domus уникален, е архитектурният стил“, казва Русо. „Успяхме да използваме оригинални материали, за да подсилим и укрепим ръчно изработените 15-метрови предни арки, които минават покрай двореца.“
След повторното си отваряне в края на септември Domus Tiberiana привлича около 400 000 посетители, което е „огромен успех“, според Русо. Археологът добавя, че това въплъщение на Domus Tiberiana предлага на туристите най-„емоционалното“ посещение от поколения насам.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg