
Астрономите откриха три неизвестни досега луни около Уран и Нептун - най-отдалечените планети в нашата слънчева система.
Обектът, забелязан в орбита около Уран, е първото откритие от този вид от повече от 20 години. Останалите две луни гравитират около Нептун.
„Трите новооткрити луни са най-бледите, откривани някога около тези две планети ледени гиганти с помощта на наземни телескопи“, казва астрономът от Carnegie Institution for Science Скот С. Шепърд. „Необходима е специална обработка на изображенията, за да се видят такива бледи обекти.“
Разкритията ще бъдат полезни за мисии, планирани да изследват по-отблизо Уран и Нептун в бъдеще, които са приоритет за астрономите, тъй като ледените планети са наблюдавани в детайли само с Voyager 2 през 80-те години.

Откриване на бледи луни
Новооткритата луна на Уран е 28-ата, наблюдавана в орбита около ледения гигант и вероятно най-малката - с размери 8 километра напречно. На обекта, наречен S/2023 U1, му отнема 680 земни дни, за да направи една обиколка около планетата.
В бъдеще той ще бъде кръстен на герой от Шекспир, в съответствие с традицията луните на Уран да носят литературни имена.
Шепърд забелязва луната през ноември и декември, докато извършва наблюдения с телескопите Magellan в обсерваторията Лас Кампанас в Чили. Те играят играят ключова роля и в откриването на по-ярката от двете нови нептунови луни - S/2002 N5.
Телескопът Subaru, разположен на спящия вулкан Мауна Кеа на Хаваите, помага на Шепърд и неговите сътрудници да се съсредоточат върху другата изключително бледа нептунова луна - S/2021 N1.
И двете луни, с които общият брой на известните естествени спътници на Нептун става 18, са забелязани за първи път през септември 2021 г., но са нужни последващи наблюдения с различни телескопи през последните няколко години, за да се потвърдят техните орбити, съобщава CNN.
Ярката луна S/2002 N5 е с диаметър 23 километра и й трябват почти девет години, за да завърши една орбита около Нептун, докато бледата S/2021 N1 е с диаметър около 14 километра и има дълга орбита от около 27 години.
И двете, в крайна сметка, ще получат нови имена, които препращат към морски богини от гръцката митология. Нептун е кръстен на римския бог на морето, така че луните на планетата носят имената на по-малки морски богове и нимфи.

Хаотична слънчева система
Чрез изучаване на далечните ъглови орбити на луните, Шепард предположи, че те са „изтеглени“ в орбита около Уран и Нептун поради гравитационното влияние на гигантските планети малко след тяхното формиране.
Външните луни, обикалящи около всички гигантски планети в нашата слънчева система - Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун, споделят подобни конфигурации.
Възможно е някои от луните около гигантските планети да са фрагменти от по-големи спътници, които са се сблъскали с астероиди или комети и са се разпаднали. Разбирането как те са уловили луните помага на астрономите да „сглобят“ хаотичните ранни дни на нашата слънчева система.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg