
Голямото увеличение на производството на слънчева енергия в южна Европа изиграва важна роля за предотвратяването на недостига на електроенергия в последните седмици, когато температурите чупеха рекорди, което пък доведе до безпрецедентно използване на климатици за охлаждане.
Слънчевата енергия е особено подходяща за справяне с летните горещини, тъй като слънчевата радиация е най-силна около най-горещата част от деня, когато и търсенето на електричество за охлаждане е най-голямо.
"Много големият ръст в производството на слънчева енергия на практика компенсира пиковете в търсенето, предизвикани от използването на климатици за охлаждане," заяви Кристиан Руби, генерален секретар на Асоциацията на електроенергийната индустрия в Европа Eurelectric, по адрес на Испания.
Испания и Гърция са сред страните, които са инсталирали много повече слънчеви панели на фона на рекордно високите цени на електроенергията през миналата година и в търсенето на енергийна сигурност след руската инвазия в Украйна.
Испания е добавила рекордните 4.5 гигавата соларни фотоволтаични мощности през миналата година, в резултат на което производството на слънчева енергия през юли, който обикновено е един от най-слънчевите месеци в годината, е било по-високо, в сравнение с който и да е месеца от началото на годината, обявиха от испанския електропреносен оператор Red Electrica.
Данни на Ember показват, че слънчевата енергия е осигурила близо 24% от електроенергията в Испания през юли 2023 г., в сравнение с 16% за същия месец година по-рано.
Когато покачващите се температури и търсенето на охлаждане с климатична техника водят до скок в търсенето на електроенергия в Сицилия на 24 юли, близо половината от допълнителното търсене, което възлиза на 1.3 гигавата, е задоволено от слънчевата енергия, показват данни на Refinitiv data. Производството на слънчева енергия в Сицилия през миналия месец е повече от два пъти по-голямо в сравнение с юли 2022 г.

"Без допълнителната слънчева енергия, ефектът върху стабилността на системата щеше да бъде много по-лош," казва енергийният анализатор в Refinitiv Натали Гърл.
Слънчевата енергия сама по себе си не би могла да поддържа електропреносни мрежи под сериозен натиск. Град Катания, който се намира в подножието на вулкана Етна в източна Сицилия, се сблъска с прекъсвания на електрозахранването и водоснабдяването, а местните власти отдават това отчасти на горещините. В Атина енергийният оператор IPTO обяви, че горските пожари са увредили части от електропреносната мрежа.
По-голямото производство на слънчева енергия и в двете страни обаче помага за задоволяването на търсенето. При пиковото търсене на електроенергия в Гърция през тази година, което също е на 24 юли, слънчевите фотоволтаични мощности са покрили 3.5 гигавата от общото търсене в размер на 10.35 гигавата, информираха от IPTO.
Дори и в по-хладни и не толкова слънчеви западни държави, като Белгия, слънчевата енергия покрива над 100% от допълнителната електроенергия, необходима по време на обедните пикове в търсенето на електроенергия.
Въпреки бързия растеж, слънчевата енергия все още има относително малък дял от енергийния микс в повече държави, където енергийни източници, като вятър, природен газ, въглища и ядрена енергия обикновено задоволяват по-голяма част от търсенето през годината.
Друг фактор, които поддържа работата на енергийните системи в Европа това лято е относително ниското цялостно търсене на електроенергия, твърдят анализатори.
Това е така от енергийната криза в Европа от миналата година, когато Русия спря доставките на природен газ за континента. Цените на електроенергията в Европа все още са високи в исторически план, а потребители и индустрии реагираха като ползват по-малко електричество.
Екстремните горещини през това лято нарушиха тази тенденция в отделни периоди. Като цяло обаче, търсенето е под обикновеното. Средното почасово потребление на електроенергия в Италия е било с 4.4% по-ниско в сравнение с юли 2022 г., докато в Испания то намалява с 3.6%, сочат данни на Refinitiv.
"Единствената причина, поради която това е поносимо, е средата на ниско потребление на електроенергия, в която се намираме," казва Гърл от Refinitiv.
Най-лошото предстои
Учени очакват, че климатичните изменения ще причинят зачестяване и засилване на горещите вълни, с които се бори южна Европа тази година, което ще натовари допълнително европейската енергийна инфраструктура.
"Нашите енергийни системи всъщност не са проектирани за справяне с подобни ситуации," казва Симоне Таляпиетра, старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel.
Дори и преди горските пожари и рекордни температури през тази година, горещините и сушата през миналата година намалиха производството на водноелектрическа енергия, възпрепятстваха речния транспорт на горива и принудиха някои атомни електроцентрали да ограничат производството си, когато охлаждането им бе ограничени от високите речни температури.
В писмо до Европейската комисия през миналата седмица промишлени организации, сред които SolarPower Europe, призоваха политиците да ускорят инвестициите в електропреносните мрежи и насърчаването на проекти, които обединяват слънчевата енергия и съхранението ѝ, за да се гарантира, че добивът на слънчева енергия се разраства достатъчно бързо, за да бъдат постигнати целите, свързани с климатичните промени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Христо Томов, Megalan: В България отнема повече от 3 години да въведеш ВЕИ парк в експлоатация
- Д-р инж. Веселин Тодоров, Соларна Академия: За 5 г. фирмите, инсталиращи фотоволтаици у нас, от 150 са станали 1 200
- САЩ налагат мита до 3521% върху соларните панели, идващи от 4 азиатски държави
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg