От днес българите пътуват и до Румъния без гранични проверки.

Засиленият контрол по границите в рамките на шест месеца беше оставен като условия от Австрия при приемането ни в Шенген на 1 януари 2025 г., като този период изтече вчера.

40 години Шенген

На 1 юли 2025 г. се навършват 40 години от началото на свободното движение на хора и товари в ЕС, което наричаме Шенгенско пространство.

То представлява най-голямата зона за свободно пътуване в световен мащаб, чието начало е поставено през 1985 г. под формата на междуправителствен проект между пет държави от ЕС – Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург. 

Днес 29 европейски държави са премахнали граничния контрол помежду си и са страни по Шенгенското споразумение от 1985 г. Последните приети бяха България и Румъния, които първоначално се присъединиха частично само по въздух и вода, но вече са пълноправни членове.

С Ирландия се осъществява само полицейско и съдебно сътрудничество, а Кипър не е изпълнила условията за присъединяване.

Как Шенген променя пътуването?

Шенгенското пространство позволява да се пътува свободно между отделните държави от зоната, без да се преминава през граничен контрол.

Ако пристигате у нас или заминавате за държава от Шенген по въздух и вода, вие не подлежите на паспортна проверка, а минавате само през контрол по сигурността. Задължително обаче остава изискването да имате документ за самоличност.

30% ръст на трафика към Гърция след Шенген

Един милион коли са преминали от началото на годината през ГКПП "Промахон - Кулата" между България и Гърция, съобщи за БТА председателят на Съюза на полицейските служители на гръцката префектура Серес Янис Куньос.

Това прави Промахон втория най-натоварен граничен пункт на Гърция - след атинското международно летище "Елефтериос Венизелос".

Според Куньос, миналата година през него са преминали 8 600 000 души и 2 500 000 превозни средства, половината от които се насочват към Солун, а останалите - към крайбрежните райони на Северна Гърция.

Трафикът през тази година е нараснал с около 30% спрямо същия период на миналата година поради отмяната на паспортния контрол, сочат още данните на гръцките власти.

Според европейския комисар за вътрешните работи и миграцията Магнус Брунер, който посети Кулата-Промахон вчера:

"Откакто България стана пълноправен член на Шенген, се увеличиха потоците от пътуващи, като това е едно от големите ни постижения през изминалите десетилетия, с които можем да се гордеем". 

Министър-председателят Росен Желязков на срещата си с европейския комисар по вътрешни работи и миграция Магнус Брунер; ©Министерски съвет

Сигурността на Шенген - основен приоритет за България

Премиерът Росен Желязков заяви на срещата си с еврокомисаря, че България допринася значително за сигурността на Шенгенското пространство, а охраната на външната европейска граница и предотвратяването на незаконната миграция остават основни приоритети за страната ни. 

През последните три години България е получила от ЕК финансова подкрепа в размер на над 300 милиона евро за интегрирано наблюдение на границата, превозни средства с висока проходимост и дронове.

На национално ниво също се предоставят значителни технически, финансови и човешки ресурси за защита на външните граници, включително чрез повишаване капацитета на Гранична полиция.