
През 1797 г. в Шропшър се издига една необикновена сграда, която ще промени завинаги силуета на нашите градове.
Описвана като „дядото на небостъргачите“, фабриката за лен в Шрусбъри е първата сграда в света, използваща желязна рамка.
Тя по-късно се развива в модерната стоманена конструкция, която и до днес се използва в съвременните сгради, разказва Amusing Planet.

В края на 1700 г. Шрусбъри вече има дълга история на търговията с текстил, като няколко местни търговци постигат успех в производството на вълна. Сред направилите най-голямо състояние от тази дейност са двамата братя Томас и Бенджамин Бениън.
Към края на века обаче търговията започва да запада, а пазарът да се свива. Така че двамата братя решават да се пренасочат към процъфтяващото производство на ленено бельо.
През 1793 г. братята Бениън сключват партньорство с Джон Маршал от Лийдс, който е пионер в механизирането на преденето на лен – процеса по превръщането на суров лен в нишки.
Те инвестират в няколко фабрики в Лийдс, но една от тях претърпява катастрофален пожар, което е често срещан проблем по онова време в тази индустрия поради наличието на ленени влакна във въздуха, които създават лесно запалима среда.

В допълнение, повечето сгради по това време са с дървени конструкции и подове. Веднъж възникнал, пожарът е изключително трудно да бъде спрян.
Междувременно, братята намират място в Дитерингтън, което е идеално за фабрика. То се намира точно до канала Шрусбъри, което ще улесни транспортирането на въглища за захранване на парните двигатели на производството.
Каналът също така ще улесни износа на продукти до пазарите в Обединеното кралство и извън него. Но първо трябва да намерят начин да спрат пожарите, които заплашват фабриките.
През 1796 г. мъжете наемат архитект Чарлз Бейдж и му възлагат да проектира възможно най-пожароустойчив завод. Бейдж е търговец на вино, който се занимава и с инженерство.
Той се интересува най-вече от приложението на желязото в строителството и вижда това като възможност да проучи инженерните си умения.

Бейдж проектира пететажна сграда с вътрешна рамка, изработена изцяло от чугун. Рамката е съставена от три реда чугунени колони и чугунени греди между тях.
Тухлени арки са изградени между гредите, за да поддържат подовете, а връзките от ковано желязо предотвратяват разпадането им. Заедно те създават здрава и огнеупорна конструкция.
Всъщност, сградата е толкова солидна, че надживява първоначалното си предназначение. Ленената фабрика затваря врати през 1897 г., точно сто години след отварянето си. След това сградата е превърната в пивоварна, която работи деветдесет години.
През 2005 г. сградата е придобита от English Heritage, а по-късно през 2015 г. от Historic England. Изоставените помещения са възстановени и отворени отново през 2022 г. като работно пространство със смесено предназначение, кафене и магазин.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- 01.05.1931 г.: Открит е 102-етажният небостъргач Empire State Building
- Историята на най-скъпия парцел в света, който струва 5 млрд. долара и пак се продаде (ВИДЕО)
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Изчезващи професии: 14 остарели кариери, които не си струва да преследвате
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 9 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 10 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 10 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg