
Решили сте да пазарувате по време на големите разпродажби през ноември, в които големите магазини се надпреварват да привличат клиенти с най-различни промоции, намаления и отстъпки.
Важно е обаче да следите пазара и сте предпазливи по време на кампанията за голямото пазаруване.
Вижте за какво да внимавате, според съветите на Европейския потребителски център България:
Кой е търговецът?
Винаги проверявайте на кого давате не само доверието, но и парите си. Всеки електронен магазин, който предлага продукти и услуги в държава от ЕС, е задължен да обяви данни за фирмата си и да даде контакти – физически адрес, имейл, телефон.
Ваше задължение е да проверите дали тази информация е налице. Може да ви се наложи да се свържете с продавача, нали?

Какво купувате?
Не може да очаквате, че някой ще ви предложи почти без пари стока или услуга, която струва поне два пъти повече. Дори и продуктите, които се предлагат в кампаниите под мотото Черен петък, имат своята цена и тя трябва да е достатъчно реалистична.
Независимо дали купувате дрехи, кола, умна прахосмукачка или абонамент за онлайн курсове - проверете условията, с които се съгласявате. Ако става дума за абонамент, задължително вижте колко дълго продължава срокът му и как може да се прекъсне.
Ако ще купувате робот за чистене у дома, който ще командвате от офиса, уверете се, че знаете с какво приложение работи, как се инсталира и дали трябва да се заплати допълнително.

Колко е намалението?
За да сте сигурни, че действително има намаление, вижте абсолютната цена, а не какво показват процентите. Проверете колко струват същите обувки или телефона, на който сте хвърлили око, в други сайтове.
Важно е да имате предвид, че при всяко обявяване на намаление на цената продавачът трябва да посочи и предишната, на която е предлагал същата стока преди намалението.
Съгласно европейското законодателство, „предишна цена“ означава най-ниската цена, прилагана от търговеца за период от поне 30 дни.
Какво да правите при проблем?
Запазете спокойствие и бъдете търпеливи в очакване на доставката. Възможно е да има объркване или забавяне заради огромното количество поръчки, които традиционно се правят в този период.
Ако обаче забавянето продължи повече от няколко дни, пишете имейл до търговеца с искане проблемът да бъде разрешен. Можете да се обадите и по телефона, но разговорът, даже и да се записва, няма как да бъде доказателство при евентуален спор между вас и търговеца.
Затова използвайте имейла или изпратете писмо с обратна разписка. Пазете всички документи и ги прочетете, за да знаете какво се очаква от вас и какво вие можете да очаквате от продавача.

Кой може да ви помогне, ако търговецът не го направи?
При проблеми с търговец от друга страна в ЕС, Исландия, Норвегия или Обединеното кралство, можете да се обърнете към ЕПЦ България. Ако фирмата е регистрирана в нашата държава, компетентен орган е Комисията за защита на потребителите.
Какво е ЕПЦ България?
ЕПЦ България е част от мрежата от Европейски потребителски центрове ECC-Net и се съфинансира от Европейската комисия. В България ЕПЦ функционира към Комисията за защита на потребителите, чиито принципал е Министерството на икономиката и индустрията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg