
За две години успяхме напълно да преобразим Българската банка за развитие и тя става локомотив на реиндустриализацията и икономическото развитие на страната ни. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов по БНТ.
По думите му, банката е засилила функциите си вследствие на новата си стратегия, приета от Министерски съвет тази година.
„Дадохме абсолютен приоритет на програмата за индустриалните паркове и чрез ББР затваряме пълния цикъл на финансиране“.
Дунавският индустриален парк в Свищов беше одобрен за финансиране за безпрецедентно кратко политическо време – един месец, като банката ще осигури средства в размер на 27 млн. лв. в допълнение към безвъзмездната финансова помощ, която ще отпусне Министерството на иновациите и растежа.
В момента вече се водят преговори за 150 млн. евро инвестиции в парка, което ще има огромен икономически и социален ефект върху община Свищов.

Карадимов допълни, че от момента, в който е поел ББР като председател на Надзорния й съвет през 2022 г., до 2024 г. – само за две години, банката е претърпяла пълна трансформация. Днес тя интервенира в ключови сектори на икономиката и работи за преодоляване на регионалните дисбаланси в страната.
По думите му, новата стратегия й е вменила ролята на локомотив на икономическия растеж, финансирайки приоритетни полики на държавата и подпомагайки ключови структури като транспортна, комуникационна, здравна и социална инфраструктура.
Реиндустриализацията на България чрез инструментите на ББР е ключов приоритет на институцията и е част от мисията на една банка за развитие, поясни Росен Карадимов.
Той посочи като пример френската банка за развитие, която планира да подпомогне реиндустриализацията на Франция със средства в размер на 35 млрд. евро до 2027 г.
По отношение на енергетиката, Карадимов разкри, че ББР разработва съвместен проект с ЕСО, който ще осигури възможност за фиксирана цена на електроенергията за 10 г. за публични потребители – общини, училища, детски градини и др.
Няма нищо по-естествено банката за развитие да участва с финансирането на Верикалния газов коридор, а в момента има проект да се включи с осигуряване на средствата за интерконектора България-Гърция, категоричен беше той и допълни, че при тези проекти лихвата по заемите ще остане в българската държава, като този ресурс ще се реинвестира от ББР в подкрепа на малкия и средния бизнес у нас.
По отношение на социалната и здравната инфраструктура, министърът уточни, че ББР има разработена програма за подкрепа на болниците, като планира и разработването на програма за финансиране на домове за възрастни хора по примера на хърватската банка за развитие.
Приоритетно се работи и за подкрепа на военно-промишления комплекс, което до скоро нямаше адекватно банково обслужване у нас, допълни Карадимов.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Албанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 9 минВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 27 минКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 41 мин6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 56 минКаква заплата получават войниците във Френския чуждестранен легион?
преди 1 часИнфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg