
Нуждаете се от причина, за да превърнете съня си в приоритет? Можем веднага да ви я дадем.
Ако не прекарвате достатъчно време в двата етапа на дълбокия сън – така наречените дълбок сън (или делта сън) и сън с бързо движение на очите (или REM), това може да ускори влошаването на части от мозъка, свързани с болестта на Алцхаймер, установи ново проучване.
Дефицитът на двете фази сън изглежда свива части от мозъка, за които е известно, че са ранни индикатори за когнитивно влошаване и болестта на Алцхаймер, казва водещият автор на изследването Гавон Чо, постдокторант по вътрешни болести в Медицинския факултет на Йейл в Ню Хейвън, Кънектикът.
„Открихме, че обемът на част от мозъка, наречена долна париетална област, се свива при хора с недостатъчно сън в двете фази. Тази част от мозъка синтезира сензорна информация, включително визуално-пространствена, така че има смисъл в това да показва невродегенерация в началото на заболяването.“
Превантивният невролог д-р Ричард Исаксън, създал една от първите клиники за превенция на Алцхаймер в Съединените щати, казва, че неговият клиничен опит при лечение на възрастни, изложени на риск от Алцхаймер, подкрепя резултатите от проучването.

Какво се случва в мозъка по време на дълбок сън?
По време на дълбокия сън мозъкът „измива“ токсините и мъртвите клетки, като същевременно възстановява тялото за предизвикателствата на следващия ден.
Докато сънуваме по време на REM фазата, мозъкът е зает с обработката на емоциите, консолидирането на спомените и усвояването на нова информация. Затова качествените дълбок и REM сън са от ключово значение за способността ни да функционираме.
Възрастните се нуждаят от около седем до осем часа сън, за да бъдат здрави, докато тийнейджърите и по-малките деца от много повече.
Експертите казват, че повечето възрастни трябва да прекарват между 20% и 25% от нощта в дълбок сън, като същото важи и за REM фазата. При бебетата нуждата е много по-съществена – всъщност, те могат да прекарат около 50% от съня си в REM.
По-дълбоките етапи на съня обаче намаляват с възрастта.

Можете ли да спите по-дълбоко?
Дълбокият сън обикновено идва скоро, след като заспим, докато REM сънят се появява по-късно през нощта, в сутрешните часове. Следователно, ако си лягате късно и ставате рано, вие намалявате шансовете си да прекарате достатъчно време в единия или двата етапа.
Трябва обаче да правите повече от просто да лежите по-дълго в леглото - трябва също така да си набавяте непрекъснат и спокоен сън редовно, казват експертите.
Това ви носи и допълнителни ползи - проучване от февруари 2023 г. установява, че добрите навици за сън добавят близо пет години към продължителността на живота на мъжа и почти 2.5 години към живота на жената.
За да го постигнете обаче, не трябва да се будите през нощта или да имате проблеми със заспиването повече от два пъти седмично, според проучването.
Освен това трябва да се чувствате добре отпочинали на събуждане поне пет дни в седмицата. И накрая - не можете да използвате лекарства, за да постигнете добър сън.
Но не губете надежда. Добрата новина е, че можете лесно да обучите мозъка си да спи по-добре, като следвате това, което се нарича „хигиена на съня“:
- Важно е да си лягате по едно и също време през повечето нощи и да ставате по едно и също време в повечето сутрини – дори през уикендите и празниците.
- Уверете се, че средата ви за сън е оптимална - по-хладна, по-тъмна и тиха среда. Избягвайте алкохола преди лягане - може да ви изглежда, че така заспивате по-лесно, но когато черният ви дроб приключи метаболизирането на алкохола в 3 сутринта, тялото ви ще се събуди, казват експертите.
- Установете рутина за сън - без синя светлина или разсейващи фактори поне един час преди лягане. Опитайте медитация, йога, тай чи, топли бани - всичко, което ви отпуска.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 2 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 2 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 3 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 5 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg