
Докато четете това, се огледайте. Още ли сте в леглото? Има ли купчини дрехи и кутии с храна, разпръснати навсякъде?
Имате ли трохи от чипс по чаршафите си? Нарушили ли сте рутината си повече пъти, отколкото можете да преброите? И вероятно дори не ви пука?
Ако е така, може би вече сте в „режим гоблин“ – термин, избран от Oxford за „дума на годината“ за 2022 г.
Според Oxford University Press (OUP) – издателите, които стоят зад Оксфордския речник на английския език, жаргонният термин се отнася до тип поведение, което е „неизвинително, самовлюбено, мързеливо, или мърляво обикновено по начин, който отхвърля социалните норми или очаквания ” – качества, станали познати на мнозина по време на локдауните.

Социалните медии доскоро ни представяха идеализирани версии на идеалния ден - от събуждане в 5 сутринта и пиене на зелено смути до водене на дневник, изпълняване на упражнения и планиране на седмичното меню.
Тази епоха обаче вероятно е на път да изчезне. На нейно място идва режимът на гоблина – обратното на това да се опитвате да самоусъвършенствате себе си, посочва CNN.
За първи път през 2022 г. думата на годината е избрана от обществеността. Група лексикографи от OUP дават избор между три варианта: „гоблин режим“, „метавселена“ и „#IStandWith“.
„Гоблин режим“ триумфира, събирайки 318 956 гласа – 93% от общия брой. „Метавселена“ заема третата позиция, а „#IStandWith“ се нарежда на трето място.
Каспър Гратвол, президент на Oxford Languages на OUP, казва, че „нивото на ангажираност с кампанията е пълна изненада“.
„Като се има предвид годината, която току-що изживяхме, „режим гоблин“ резонира с всички нас, които се чувстваме малко претоварени в този момент. Облекчение е да признаем, че невинаги сме идеализираните личности, които ни насърчават да представяме в Instagram и TikTok“, допълва той.

Възходът на „режима на гоблина“
Терминът е използван за първи път през 2009 г., но става популярен в социалните медии по-рано тази година, когато фалшива новина твърди, че рапърът Йе, известен преди като Кание Уест, и Джулия Фокс са се разделили, след като тя е „минала в режим гоблин“.
„Терминът стана популярен през следващите месеци, тъй като COVID-ограниченията се облекчиха в много страни и хората се осмелиха да напускат домовете си по-редовно“, според OUP.

„Изглежда той улови преобладаващото настроение на отхвърляне на идеята за връщане към „нормален живот“, на бунта срещу все по-недостижимите естетически стандарти и неустойчивия начин на живот, изложени в социалните медии.“
Популярността на термина може да бъде свързана и с разрастването на нови социални медийни сайтове, като BeReal, в който потребителите се приканват веднъж на ден на случаен принцип да публикуват снимка на това, което правят. Той буквално казва „Сбогом“ на внимателно подбраните изображения в социалните медии и „Здравей“ на гоблин режима.
Сред най-ярките примери за употреба на израза е цитат от The Guardian: „Режимът гоблин е като да се събудите в 2 часа сутринта и да влезете в кухнята, облечени само с дълга тениска, за да си направите странна закуска, като например топено сирене върху солети.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg