Първото тримесечие на 2025 г. бележи значителен глобален ръст на кибератаките, показват данни на Check Point Research – световен източник на анализи за киберзаплахи и инциденти.

Според доклада, средният брой атаки на организация седмично достига 1 925, което представлява увеличение от 47% спрямо същия период на 2024 г.

Ускорената дигитализация и масовото внедряване на облачни услуги водят до все по-сложна технологична среда – а с нея и до по-чести и усъвършенствани кибератаки.

Фишингът продължава да бъде сред най-разпространените заплахи, докато киберизнудванията (ransomware) – при които фирмените данни се криптират и отключват срещу откуп – бележат сериозен ръст.

Само за първото тримесечие на 2025 г. ransomware атаките са нараснали със 126% спрямо същия период през 2024 г., сочат още данните в доклада на Check Point.

Компаниите в България подценяват риска

На фона на глобалните статистики, много компании в България все още подценяват темата с киберсигурността.

„Малкият и среден бизнес смята, че не представлява интерес за този тип престъпления, но това е много опасна заблуда“, коментира Николай Николов, директор "Бизнес продажби и маркетинг" в Yettel България.

Той посочва, че над 50% от компаниите все още не използват двуфакторна идентификация за достъп до основните си акаунти, не защитават адекватно паролите си и не обучават персонала си как да разпознават и предотвратяват атаки.

Николов цитира данни, според които повече от половината служители в малките фирми не разпознават фишинг мейл, а над 50% от малките фирми прекратяват дейността си в рамките на шест месеца след кибератака.

„Рискът става все по-сериозен и с навлизането на изкуствения интелект, който не само улеснява създаването на изключително сложни атаки, но и позволява автоматизацията им в безпрецедентен мащаб“, подчертава той.

Дори устройства от типа Internet of Things (IoT) вече се използват за злонамерени цели. „Така „умният“ климатик може да се превърне в инструмент за киберпрестъпление“, уточнява той.

Това прави нуждата от внедряване на решения за киберзащита критично необходима за всяка компания, независимо от мащаба ѝ. Николов подчертава, че всяка организация днес функционира в дигитална среда и ако не се защити, рискува дългосрочното си оцеляване.

Киберсигурността е достъпна

Погрешно е схващането, че решенията за киберсигурност са твърде скъпи и малкият и средният бизнес не може да си ги позволи. „Наши вътрешни проучвания показват, че те са толкова достъпни, колкото и услугите ни за мобилна телефония“, посочва Николов.

В подкрепа на малкия и средния бизнес, вече втора година Yettel предлага гъвкави финансови условия при внедряването на решения за киберзащита. Експертът допълва:

„Осигуряваме на нашите клиенти отстъпка за услуги в тази сфера. В зависимост от месечната такса, тя може да достигне дори над 90%. По този начин им помагаме да защитят бизнеса си и да намалят рисковете от киберзаплахи.“

Според него, всяка компания трябва поне веднъж годишно да извършва оценка на риска и да осигурява адекватна техническа защита чрез решения, като защитни стени, антивирусен софтуер, криптиране или двуфакторна идентификация.

От значение е и да обучи служителите си – чрез редовни обучения, тестове и симулации на кибератаки. Не на последно място, стои необходимостта от съответствие с правните и нормативни изисквания, в това число внедряването на регламенти, като GDPR или ангажиране на външни консултанти при нужда.

Yettel предлага различни решения за киберсигурност, с които изцяло покрива нуждите на малкия и средния бизнес. Като примери Николов посочва услугата Next Generation Firewall – последно поколение „защитна стена“, която осигурява цялостна и комплексна защита, като сканира целия входящ и изходящ трафик.

Миналата година компанията представи и услугата SD-WAN, която защитава и управлява мрежовата инфраструктура. Тя представлява цялостно решение за мрежови мониторинг и контрол на водещата в областта компания Fortinet.