
Европейският газов сектор навлиза в ключови няколко месеца, тъй като с настъпването на края на отоплителния сезон започва отброяването на часовника за запълването на газовите хранилища, които приключват зимата празни на две трети.
Обикновено може да се очаква трейдърите да играят ключова роля в попълването на запасите, защото горивото стандартно е по-евтино през лятото, което им позволява да реализират печалба от съхранението на големи количества, готови за продажба, когато търсенето нарасне отново през следващия отоплителен сезон.
Тази година обаче далеч не е от обикновените. Първата наистина студена зима, откакто Европа изгуби доставките си по газопроводи от Русия, изчерпа запасите по-бързо от обикновеното, а положението беше утежнено допълнително, когато през януари спряха и останалите количества, които идваха през Украйна.
Затегнатият пазар води до постоянно по-голямо повишение на летните цени на газа, в сравнение с тези за следващата зима, което премахна стимулите за търговия със съхраняваните количества.
Един от ключовите въпроси е каква роля ще изиграят правителствата, за да гарантират, че хранилищата ще бъдат попълнени и на каква цена. Разбира се, има още много време, преди да настъпи следващата зима.
Трейдъри обаче казват, че първите няколко седмици на април ще предоставят индикации за това дали различните пазарни участници са готови да започнат повторно нагнетяване на газ - въпреки потенциално непечелившата ценова структура, и дали възнамеряват да изчакват.
“Трябва да се намери някакво решение в краткосрочен план, за да стартира пълненето на хранилищата, въпреки че цените са обърнати днес,” казва Ръсел Харди, главен изпълнителен директор на гиганта в търговията с енергийни продукти Vitol Group.
На пазара се води дебат относно това “кой ще изпълни тази задача,” допълва той.
Залогът е висок. Навлизането в зимния период без почти пълни газохранилища ще остави региона уязвим на интензивни скокове в цените, ако бъде засегнат от изключително студено време или други неочаквани фактори.
Според правилата на Европейската комисия, газохранилищата трябва да са на 90% пълни до 1 ноември. Въпреки това, направени наскоро предложения и дискусии относно гъвкавостта по отношение на крайните срокове за изпълнението на тези цели създадоха огромна несигурност относно това как ще се прилагат правилата, което доведе до колебания в цените и кара търговците да гадаят.
Цените на фючърсите на газа отстъпват в последните седмици - на фона на спекулациите, че целите за попълване на хранилищата може да бъда облекчени, както и вследствие на оптимизма относно примирие в Украйна.
Всъщност, ако войната приключи скоро и това доведе до връщането на част от доставките на природен газ от Русия, цените вероятно ще паднат, но такава перспектива изглежда далечна.
Засега цените на природния газ са с 50% по-високи, в сравнение с преди година, при нива от малко над 40 евро на мегаватчас и вероятно ще трябва да останат на настоящите нива или по-високи, за да привлекат достатъчно втечнен природен газ през лятото, казва Харди.

Ако Европа има късмет, търсенето на горивото от страна на Китай ще остане слабо в идните месеци и това ще предостави на континента по-добра възможност да привлече доставки. От BloombergNEF очакват покупките на Китай да паднат тази година за първи път от 2022 г.
Въпреки това Европа ще трябва да плаща, за да продължи да привлича товари. Ако цените паднат близо до 12 долара за милион британски топлинни единици (BTU), което е с около 1 долар под настоящите нива, втечненият природен газ ще се насочи към Азия, където купувачите са по-чувствителни на цените, според Харди.
Достатъчно високите цени биха могли да привлекат повече доставки по море, за да елиминират сезонното разпределение, като цените за първите няколко зимни месеци вече започнаха леко да се нормализират.
Допълнително предизвикателство е това, че тази година Украйна също има нужда да внася до пет пъти повече допълнително газ, в сравнение с предходни сезони, след като военните действия увредиха голяма част от нейната инфраструктура.
Правителствата ще се сблъскат с труден компромис, ако попълването на газохранилищата протича прекалено бавно. Закъснение би могло да доведе до това, че регионът няма да натрупа достатъчен горивен буфер или пък ще му се наложи да похарчи огромни количества пари, за да се сдобие с доставки, какъвто беше случаят с Германия през 2022 г.

Евентуални интервенции обаче може да разтърсят допълнително пазара. Органът за управление на газовия пазар в Германия шокира трейдъри през януари, когато представи предложение за субсидиране на непечелившите сделки - ход, който повиши драстично летните цени на суровината.
Два месеца по-късно все още не е ясно как и дали въобще ще бъдат ли предприети някакви действия. Междувременно, Италия изтегли търговете си за съхранение на газ още през февруари.
Топла пролет, каквато прогнозират синоптиците в момента, би могла да помогне за ускоряване на темпа на попълване на хранилищата, както и сигналите от Брюксел, че ще прилага по-гъвкав подход към правилата за съхранение, за какъвто някои страни членки оказват натиск.
“Ключовият въпрос е дали ще има промяна в регулациите и ако това стане факт, с колко време ще се разполага за реагиране на подобна промяна,” казва Марко Саалфранк, ръководител Търговия за континентална Европа в швейцарската Axpo Holding AG.
"Ако промяната бъде съобщена едва около средата на годината, ще има само няколко месеца за попълване на хранилищата, което може да окаже въздействие върху цените.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Как да инвестираме в държавни облигации?
- Антон Андонов, ЕРА: От 1 януари всяка продажба на имот изисква сертификат за енергийна ефективност или има глоба
- Най-добрите държави за инвестиции в имоти в Европа през 2025 г. Къде е България?
- Моника Янакиева, ЦРЧР: Всеки служител е щастлив, когато вижда смисъла от своята работа
Калкулатори
Най-ново
Temu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
преди 8 минСеверна Македония, Хърватска, Сърбия: Колко харчат месечно за храна семействата на Балканите?
преди 24 минНаследникът на Уорън Бъфет: С $350 млрд. кеш и много въпроси
преди 55 мин5 гениални ChatGPT задания, които ще ви спестят часове всяка седмица
преди 55 минЗабавянето на световната икономика от митата вече се усеща
преди 1 часSmart Bastoon: Български умен бастун с блокчейн технология променя живота на незрящите
преди 1 часПрочети още
Заради болест Вучич прекрати визитата си в САЩ
darik.bgПринц Хари се надява на “примирие” с кралството
darik.bgБългария е сред страните от ЕС, които искат разхлабване на бюджета за средства за отбрана
darik.bgСтоичков за ЦСКА: Емблемата на българския спорт, люлка на шампиони
dsport.bg„Червените“ от 1 до 10: ЦСКА с изненадващи голмайстори - кой получи най-висока оценка? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg