
Социалният дискомфорт е толкова универсален, че може да бъде открит почти навсякъде. При преговори за заплати, например, или в светски разговори, в които има твърде много неловки паузи.
Почти всеки човек има моменти от живота, в които е част от общуване, което го кара да се чувства неудобно. На работното място пък тези ситуации се появяват ежедневно. Даваме и получаваме обратна връзка, управляваме динамиката в екипа и общуваме с хора с различен статус.
Повечето от нас предприемат простичък подход към намаляването на дискомфорта – усмихваме се колкото се може по-силно, смеем се (дори и да няма нищо забавно) и полагаме огромни усилия, за да убеждаваме хората – няма от какво да се притеснявате тук, това общуване ще бъде положително, аз съм мил.
Може би прекалено мил?
Проблемът с това човек да е прекалено мил
Тъжната ирония в случая е, че колкото по-усърдно се опитваме да използваме любезност, за да прикрием нашия дискомфорт, толкова повече хората могат да видят право през нас, пише психологът Теса Вест в CNBC.
Хората са добри в улавянето на емоции, които се проявяват чрез невербалното ни поведение, като тона на гласа. Мислим, че се справяме добре с прикриването на тревожността, като прибягваме до комплименти, но когато те са изказани с изкуствена усмивка, никой не им вярва.
Често регулираме дискомфрота, като даваме обратна връзка, която е толкова обща, че не е полезна. Класическият пример е “Страхотна работа!”. В много случаи похвалата дори е незаслужена.
Прекалено положителната обратна връзка е сигнал, че не обръщате внимание, а вие вероятно не го правите, ако сте прекалено заети с това да се саморегулирате.
С времето човекът от другата страна губи доверие у вас. Той има нужда от конкретна инфломация, която, всъщност, му помага да подобри работата си.

Какво да правите вместо това?
Много хора работят в сфера, в която прекалено вежливото поведение е нормата. Ето три неща, които можете да направите, за да промените тази култура към такава, в която се цени честната, полезна обратна връзка.
Поставете под въпрос “културата на вежливост“
Запитайте се: Харесва ли им на всички около мен тази култура не прекомерна вежливост или го правят, защото всички останали го правят?
Социалните норми са голям двигател на поведението и колкото по-бързо новодошлите приемат тези норми, толкова по-скоро ще бъдат считани за “вписващи се.” Ако един новодошъл гледа как всички се надпреварват да правят комплименти за некачествена презентация, той ще прави същото.
Ако никой изрично не постави под въпрос това поведение, резултатът е това, което социалните психолози наричат “плуралистично невежество”: всеки приема, че всички останали дават прекалено вежлива обратна връзка, защото искат. Но тайно на никого не му харесва.
Започнете разговор около тази промяна. Разберете какво наистина мислят хората за културата на вежливост. Един от начините да го направите е като предложите алтернативи.
Преди следващата презентация, например, може да попитате: “Как би се почувствал, ако в края на презентация всеки от нас напише по три конкретни неща, които може да подобриш и три конкретни неща, които определено трябва да запазиш?”
Бъдете точни и конкретни
За нас е естествено да използваме поведението, за да формираме впечатления и предположения. Например, може да решим, че някой, който закъснява редовно, е мързелив. Впечатленията обаче често са прекалено общи, за да са полезни, дори и да са положителни.
Вместо това се стремете към конкретна обратна връзка, базирана на поведението. Колкото по-конкретно можете да посочите проблема, например, че в дадена презентация е имало прекалено много жаргонни думи, вместо да кажете “беше скучно”, толкова по-полезна ще е обратната връзка.
Същото важи и за похвалите. Ако кажете на някого точно какво е направил добре или защо е свършил отлична работа, ще изглеждате по-искрени и обратната ви връзка ще е по-смислена.
Изваждането на по-общите генерализации от уравнението носи допълнителната полза, че намалява заплахата за човека отсреща, особено ако обратната връзка е критична.
Ако сте нови в това, започнете с малко и по-неутрално
Преминаването от културата на прекалената вежливост към честността може да ви се струва като скок от скала.
Започнете с малко. Избирайте неща, които са банални, но въпреки това интересуват хората, като това какво да заредят в кухнята на офиса. Нищо, от което кръвта на останалите да кипне.
Целта е да изградите мускули за обратна връзка. По този начин, след като се впуснете в по-сериозните неща, нормите около честността вече ще са започнали да се променят.
Имайте търпение, докато работите върху промяната на културата около вас. Формирането на норми отнема много време, а промяната им също.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Продават парцел с размерите на Манхатън на архипелага Свалбард за €300 млн.?
преди 3 часаПсихолог: Спрете да сте прекалено мили на работното място
преди 3 часаАлбанската Тирана – сред най-добрите дестинации за соло пътешествия през 2025 г.
преди 3 часаВ кои държави се инвестира най-активно на капиталовите пазари?
преди 4 часаКатеренето се променя: Дронове ще доставят провизии на Еверест
преди 4 часа6 май 1937 г.: Краят на ерата на дирижаблите
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgЛегенда се става с действия, не с думи
dsport.bgМачът, в който Александър-Арнолд не си спомня, че е играл
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg