
Христяните по цял свят бяха насърчени да предприемат съдебни действия срещи замърсителите и онези, които ги финансират.
В нов наръчник за климатичната справедливост Световният съвет на църквите (ССЦ) излага практически начини, по които религиозни организации могат да помогнат за защитата на младите хора и бъдещите поколения от климатичната криза.
Базирайки се на християнските учения за стопанисване и справедливост, наръчникът представя стратегическите съдебни спорове като инструмент за „създаване на надежда и търсене на отговорност от отговорните страни“.
Много религиозни лидери са говорили за климатичната криза. Сред тях е и папа Франциск, който през 2015 г. публикува въздействаща енциклика и след това продължи да призовава католиците към действия.
От ССЦ казват, че става “все по-ясно, че застъпничеството за дадена кауза само по себе си не е достатъчно”, тъй като емисиите от въглероден диоксид продължават да се увеличават, в основата на което е неумолимото разрастване на използващите изкопаеми горива индустрии.
“Тази ситуация ни принуждава да признаем, че няма противоречия между използването на правните рамки и въплъщаването на християнските ценности,” посочват от ССЦ.
“Всъщност, нашата вяра ни призовава да говорим истината и да използваме всяка налична законова мярка, за да защитаваме нашата планета и нейните жители.“
В наръчника се отбелязва, че съдебните спорове в климатичната сфера са нараснали драстично в последните години. Подобни съдебни дела могат да успеят директно да променят поведението на компании и държави, но те също така изместват обществения дискурс и са катализатор за по-широки промени в политиката.
Съдебните дела са насочени все повече към организации, които финансират и инвестират в изкопаемите горива, в това число обществени и търговски банки, пенсионни фондове и кредитни агенции.
“Надяваме се да видим разпространение на съдебни действия по света на морални основания,” казва Фредерик Сайдел, старши ръководител на програмата за децата и климата в ССЦ.
Наръчникът не е предназначен да бъде политически, казва Сайдел, отбелязвайки, че Съветът представлява широк спектър от консервативни и либерални църкви, които покриват близо 600 милиона души в над 110 държави.
В наръчника са посочени и редица действия извън съда, в това число запитвания спрямо финансови организации относно техните инвестиции или докладване на опасения относно компании на регулаторните органи или на организации, като ОИСР.
Църквите също така са насърчавани да продължат с отказва от изкопаемите горива.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg