
Стремежът на Индия да се превърне в производствен титан се натъкна на пречка – за да стане надеждна алтернатива на Китай за глобалните компании, тя първо трябва да се "сприятели" с дългогодишния си съперник.
Отношенията между двете най-многолюдни държави в света са обтегнати от смъртоносните сблъсъци по границата им в Хималаите през 2020 г., което забавя обмяната на капитали, технологии и талант, въпреки силно нарастващото търсене на електромобили, полупроводници и изкуствен интелект.
Засилената проверка на всички китайски инвестиции от страна на правителството на Нарендра Моди през този период на практика отклони милиарди долари от компании, като BYD и Great Wall Motor, създавайки нови слоеве бюрокрация за индийските компании с китайски акционери.
Сега обаче Ню Делхи се стреми да облекчи част от тези ограничения, тъй като бизнесът изпитва затруднения с разрастването на производството - дори и с правителствените субсидии, които имат за цел да го стимулират.
"Има едно осъзнаване, че не можете да бъдете част от никакви големи вериги на доставки, особени при високотехнологични продукти и в определени сфери, като соларните клетки и електромобилите, където не е възможно да направите нищо, ако не сте част от китайските вериги на доставки," казва пред Reuters Сушант Сингх, преподавател в Йейлския университет.
Дори бизнеси, които са подкрепяли бариерите пред китайския внос, признават необходимостта от ключови доставки от север.
Навийн Джиндал, ръководител на една от най-големите стоманодобивни компании в страната Jindal Steel & Power и федерален законодател, подкрепя митата върху китайската стомана, но също така вижда необходимостта от прагматичен подход към търговията.

"Много стоманодобивни компании внасят оборудване и технологии от Китай," казва Джиндал. "Китай е най-големият производител на стомана в света и в някои сфери те са много добри, но не във всяка сфера."
След четири години на ограничения спрямо китайските инвестиции и издаването на визи, правителството на премиера Нарендра Моди търси начини да се сближи с азиатския си съперник и да вдъхне нов живот на своите амбиции да "Произвежда в Индия".
"Правителството обмисля облекчаване на инвестиционните правила, които бяха въведени през 2020 г. за страните, с които Индия има сухопътна граница, тъй като имаме нужда от повече инвестиции," казва пред Reuters официално лице, запознато с правителствените дискусии.
Ню Делхи планира да добави клауза, благодарение на която инвестициите от компании с 10% китайско акционерно участие вече няма да изискват одобрение от правителството - ход, който би могъл да помогне на глобални компании, които имат партньорства по веригите на доставки с китайски компании, да инвестират лесно в Индия.
По отношения на опасенията относно сигурността, правителството също така планира да създаде рамка за слединвестиционен мониторинг, ръководена от агенциите за разследване на престъпления и измами и от банковия регулатор.
Този ход би насърчил по-големи китайски инвестиции, които, според анализатори, са от съществено значение за това Индия да се присъедини към глобалните вериги на доставки във високотехнологични сектори, като соларните клетки, електромобилите и производството на батерии.
Предложеното облекчаване на условията все още се разглежда от кабинета на Моди, като се изглаждат различни въпроси между отделните министерства, според друго официално лице, запознато с процеса.
След положените лобистки усилия от страна на индустрията, Индия вече облекчи издаването на визи на китайски граждани и ускорява одобренията на визи за китайски инженери в сектори, които получават федерални субсидии за местно производство.
Страната вероятно е одобрила близо 2 000 краткосрочни визи за китайски професионалисти, които са съставлявали повечето кандидати в периода между ноември 2023 г. и юли 2024 г., казва друг представител на правителството.
"В процеса по издаването на визи има рационалност. На терен това все още не се усеща, но промяната в мисленето се случва," казва Панкадж Мохиндро, ръководител на индийската Асоциация за клетъчни технологии и електроника.
Външният министър на Индия Субрахманям Джаишанкар заяви през седмицата, че страната "не е затворена за бизнес от Китай", но отбеляза, че въпросът е по-скоро в кои сектори и при какви условия Пекин прави бизнес, без да уточнява подробности.

Неизбежно
След сблъсъкът от 2020 г. с Китай, за да привлече Apple, индийското правителство издаде бързи одобрения на смесени дружества между китайските доставчици на щатския гигант и индийски компании.
Този ход доведе до това, че производителят на смартфони премести 14% от производството на смартфони iPhone в Индия през финансовата 2023/24 г. През същата година износът на мобилни устройства на Индия нарасна с 42% до рекордните 15.6 млрд. долара.
Въпреки това, дори и при такава промяна, има съмнения, че индийските заводи са достатъчно големи, за да се сравняват с инвестициите или да постигнат производителността на китайските.
Главният икономически съветник на Индия В. Ананта Нагесваран заяви, че е неизбежно страната да се включи в китайските вериги на доставки.
"Дали ще го направим, като разчитаме единствено на внос или частично чрез китайски инвестиции, е избор, който Индия трябва да направи," заяви през юли Нагесваран.
Резкият спад в чуждите инвестиции също предизвика преосмисляне на търговските бариери.
Извън политиката, търсенето в Индия на китайски стоки остава силно, дори и с таргетираните ограничения.
Вносът на стоки скача с 56% от граничния сблъсък през 2020 г., а търговският дефицит на Индия е нараснал близо двойно - до 85 млрд. долара. Китай продължава да бъде най-големият източник на стоки за Индия и е бил най-големият доставчик на промишлени продукти през миналата година.
"Ще се справяме по-добре с вливането в нашата страна на някои китайски инвестиции и технологии, без да се правят компромиси с опасенията относно националната сигурност," казва Мохиндро.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 9 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 9 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 9 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 10 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 10 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 11 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg