Нидерландското правителство проучва нови законови правомощия за борба с фалшивите новини „с оглед на геополитическите събития и реалната заплаха за националната сигурност“, заяви министърът на вътрешните работи Юдит Уйтермарк в отговор на парламентарни въпроси.

„Искам да получа ранна и по-добра представа за разпространението на (чуждестранна) дезинформация, насочена към подкопаване на изборния процес и подкопаване на социалната стабилност около изборите. За тази цел ще бъдат създадени нови правомощия или правни основания, където е необходимо“.

Уйтермарк допълни, че процесът няма да е готов навреме за предстоящите парламентарни избори в Нидерландия на 29 октомври.

За тогава правителството ще проучи какво може да се направи в рамките на настоящата правна рамка, която включва Закона за цифровите услуги (DSA), например. Освен това министърът ще направи оценка на уроците, научени от организирането на срещата на върха на НАТО.

Правителството ще докладва на парламента през есента и ще разшири процеса.

Нидерландците ще застанат пред изборните урни, след като коалиционното правителство се разпадна през юни заради разногласия относно миграционната политика.

По-малка вероятност за влияние

Уйтермарк подчерта, че е по-малко вероятно страната да бъде повлияна от фалшиви новинарски кампании поради многопартийната избирателна система, в която ситуацията не е „победителят взема всичко“, както е при президентските избори.

Въпреки това, министърът заяви, че страната трябва „да запази бдителност за потенциални уязвимости в процеса“, като допълни, че ще бъдат организирани кръгли маси с партньори по сигурността и местни власти.

През ноември първият тур на президентските избори в Румъния беше анулиран заради разузнавателни доклади, които сочат предполагаемо руско участие в оказването на влияние върху избирателите чрез социалните медии в подкрепа на тогавашния сравнително неизвестен националистически кандидат Калин Джорджеску.

Поради популярността на Джорджеску в TikTok, през декември Европейската комисия започна разследване на ролята на платформата по време на кампанията, за да провери дали е нарушила Закона за цифровите услуги (DSA). То все още е в ход.

В момента Европейската комисия работи и по незаконодателно предложение, наречено „Европейски щит на демокрацията“, което ще включва теми, като почтеността на изборите и противодействието на чуждестранната дезинформация.