Живописен алжирски крайбрежен град, известен със своите зашеметяващи средиземноморски гледки, се превърна в неочакван епицентър на културен сблъсък заради мъжки бански костюми.

Четаиби - град с 8000 жители, процъфтява благодарение на сезонния туризъм, привличайки хиляди към тюркоазените си води, скалисти заливи и залесени хълмове всяко лято.

Тази икономическа зависимост исторически е насърчавала приветлива атмосфера в населеното място. Но по-рано през този месец настъпва промяна, когато кметът на града издава указ, изненадал туристите и местния бизнес.

Той забранява на плажуващите да носят бермуди, считайки облеклото за „неприлично“, в сравнение с по-дългите, по-свободни стилове, предпочитани от по-консервативните мъже.

„Тези летни тоалети смущават населението, те противоречат на моралните ценности и чувството за благоприличие на нашето общество“, според кмета Лаячи Алауа.

„Населението вече не може да търпи да вижда чужденци, които се разхождат по улиците в неприлични дрехи.“

Заповедта предизвика незабавна реакция от страна на правителството, което призова кмета да я отмени. Това се случи в рамките на два дни.

Във Facebook обаче той настоя, че заповедта му не е продиктувана от ислямистки натиск, а от желание да се запази „мирът и спокойствието“ както за жителите, така и за гостите.

Напрежение в страна, живееща в сянката на отминала гражданска война

И все пак случката създаде напрежение относно религията, идентичността и общественото пространство в страна, която остава в сянката на гражданска война, убила приблизително 200 000 души през 90-те години на миналия век.

Конфликтът започна през 1991 г., когато армията отмени изборите, които ислямистка партия трябваше да спечели.

Така нареченото „черно десетилетие“ приключи отдавна. Но то остави нерешени някои основни търкания между политическия ислям и подкрепяната от военните светска държава на Алжир.

„Въпреки че ислямистите загубиха войната през 90-те години на миналия век, те никога не се отказаха от своя инвазивен и натрапчив идеологически проект, който набра сила в обществото“, казва социологът Редуан Буджемаа.

За някои дебатът за банските напомня за онази по-ранна епоха, когато управляваните от ислямисти общини се опитваха да преоформят обществения живот в съответствие с религиозната доктрина.

За много алжирци, особено в недостатъчно обслужваните региони, политическият ислям остава популярен не поради екстремизъм, а като реакция на корупцията, неравенството и недоверието в държавните институции.

Докато ислямистките партии се представиха зле на изборите, те играят голяма роля в ежедневието, запълвайки социалните и морални празнини.

В съседния Джиджел жителите са оградили части от плажа за масови молитви, като видеоклипове от сцените циркулират онлайн и разделят мненията на потребителите.

През 90-те години на миналия век ислямистите, спечелили местните избори в Джиджел, наложиха по-строги правила за обществено поведение. Днес коли, паркирани близо до плажа, са вандализирани, като на плажуващите се отправят предупреждения да „вършат греха другаде“.

Според Саид Бухлифа, бивш висш служител в Министерството на туризма, консервативните групи се възползват от икономическите проблеми на Алжир, тъй като намаляващите приходи от газ натоварват държавата, за да разширят влиянието си.

Това, казва той, може да подкопае амбициите на страната да развива туристическия си сектор.