Над 527 милиона лева обезщетения са получили 690 000 работещи българи заради това, че са били болнични през миналата година. Или това са 23 на сто от всички осигурени във Фонд "Общо заболяване и майчинство“.
Средно на ден сумата, която взимаме, когато сме болничен, е близо 49 лева. По 16 работни дни средно са били платените дни болничен, като издадените листове достигат 1.356 милиона за 10 786 364 дни, сочи справка в Националния осигурителен институт за периода от януари до септември 2023 г.
Доста по-малка е сумата, изплатена на хора, пострадали при нетрудови злополуки – близо 83 млн. лева, но пък на ден сумата е малко по-голяма - близо 50 лева. Такива обезщетения са взели 74 хил. човека, като издадените листове са били 136 630 броя.
За гледане на болен член от семейството – най-често за дете, и карантина, болничен са взели 106 070 човека, а сумата, която им е платена, общо възлиза на над 24 млн. лева, или по 48 лева средно на ден.
Повече вижте на darik.bg
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Китай натиска пазара на фоа гра, воден от Франция и България
преди 4 минBansko Nomad Fest 2026 събра над 1000 дигитални номади от 50 държави
преди 56 минВасилена Чолакова, Trusti: Средната „Гражданска отговорност“ у нас вече струва около 160 евро
преди 1 часРабота от вкъщи в ЕС: България е на дъното на класацията
преди 1 часРадостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 1 часНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bg