
Рояци от малки автономни подводници за наблюдение ще изследват изкуствените рифове по крайбрежието на Кипър, чиято цел е да привлекат нов морски живот.
Автономните плавателни съдове (AUV) ще бъдат оборудвани със сензори и камери с висока разделителна способност, за да дадат на учените от Кипърския морски институт ясна представа за ефективността на изкуствените рифове, проектирани и изградени с помощта на 3D печат, пише Fast Company.
Изработени от екологично чиста циментова смес, изкуствените рифове ще бъдат снабдени със специална станция, на която подводните дронове ще могат да презареждат и да предават събраните данни, включително и видеоматериали.
Предимството на AUV се крие в способността им да стоят под водата близо месец и да осигуряват непрекъснат поток от данни, като в същото време предупреждават учените за всяко смущение в защитените води от незаконен риболов или нахлуващи лодки.
Изследователите, от своя страна, ще уведомяват местните власти.
В момента тече пробно изпълнение на проекта, наречен EONIOS, край яхтеното пристанище на Кипър в Агия Напа. Учените планират да поставят изкуствените рифове във водите край южния крайбрежен град Лимасол на дълбочина около 20 метра, където слънчевата светлина все още може да достигне морското дъно.
"Рифовете привличат всичко – от растителност до големи риби, а за водите край Кипър, където няма достатъчно храна за рибите, ние се стремим да създадем подходяща среда, която да ги привлече“, казва ръководителят на Кипърския морски институт Закариас Сиокурос.

EONIOS е партньорство между института, производителя на дроновете Arkeocean от Франция, кипърската технологична компания SignalGeneriX и френската консултантска компания Lanego.
Според Сиокурос, партньорството има за цел на по-късен етап да продава EONIOS и на други страни, които биха искали да изградят своите рибни запаси, използвайки изкуствени рифове.
Ключовото предимство на AUV е, че те могат да осигурят наблюдение, събиране на 3D данни и защита на района със значителна отстъпка, в сравнение с конвенционалните подводни апарати, казва Тамара Бризард Arkeocean и добавя:
"Нашата цел е да създадем система, при която шест от нашите мини-дронове могат да вършат същата работа на цената на един конвенционален дрон“.
В момента AUV на Arkeocean могат да работят с максимум 5 килограма сензори и друго оборудване и да слизат на дълбочина от 300 метра. По-новите версии пък са проектирани да достигат до 3000 метра.
AUV получават команди чрез прикрепена акустична антена и могат сами да определят местоположението си. Задвижващите механизми, захранвани от батерии, ги правят почти неоткриваеми и изключително полезни за отбранителни цели. Те могат да работят навсякъде по света благодарение на сателитната си антена.
AUV могат също така да използват подводните течения, удължавайки живота на батерията. Друго приложение е в областта на енергетиката, където подводниците могат да се използват за откриване на сеизмична активност за проучване на нефт и газ в морето, както и за намиране на подходящи зони, върху които да се изградят офшорни вятърни и слънчеви паркове.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 2 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 2 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 2 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 3 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 3 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 4 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg