Какво се случи с бума на NFT?

През 2021 г. търговският обем достигна 2.9 милиарда долара, а шедьоври, като Everydays на Beeple, се продаваха за 69.3 милиона долара. 

През първото тримесечие на 2025 г. обемът на търговията се срина с 93% - до едва 23.8 милиона долара, а активните търговци почти изчезнаха. Беше ли всичко само балон или на пазарите се случва нещо по-сериозно?

NFT

През 2021 и 2022 г. NFT-тата под форма на картинки се изстреляха към върха на популярността, превръщайки се в една от най-обсъжданите теми във Web3 индустрията.

Художници получиха безпрецедентна творческа и финансова независимост, възникнаха нови дигитални икономики, а оценките на NFT произведенията достигнаха зашеметяващи висоти.

За първи път традиционното изкуство – пазар, който исторически е бил нишов и затворен – привлече масовото внимание.

Този бърз ръст съвпадна с глобални промени, породени от COVID-19, които ускориха дигитализацията и насърчиха артистите да търсят иновативни начини за връзка с аудиторията си. Но три години по-късно ентусиазмът около NFT изкуството е силно отслабен.

Въпреки че NFT все още съществуват, популярността им и пазарната активност са спаднали значително, оставяйки много създатели пред несигурност. 

dbr.bg-image

NFT (Non Fungible Token) е едно от старите и добре познати приложения на блокчейн, които придобиха голяма популярност през 2021 г. - от картинки до артисти, които токенизират своите произведения”, каза Анастас Матеев – експерт по криптоактиви и представител на компанията, която предлага управление на индивидуални портфейли от криптоактиви Belayer в подкаста на Darik Business Review. 

През 2023–2024 обаче стойността на повечето NFT-та спадна с над 90%, а търговската активност се срина. Спекулативната треска отшумя, оставяйки много „инвеститори“ със сериозни загуби.

Освен това известен регулаторен натиск повлия сериозно на търговията. Американската SEC (Комисия по ценните книжа и борсите на САЩ) и други регулатори започнаха да разследват NFT проектите като потенциални нелегални ценни книжа.

Това стресна пазарите и охлади ентусиазма на много създатели и инвеститори.

“Имаше доста голям “хайп” около NFT. А когато има голям хайп в криптообществото, има възможност за спекулации и сериозно нарстване на цените. Това привлича повече и повече хора. Но технологията в никакъв случай не е изчезнала.”

NFT трябваше да революционизират изкуството, игрите, музиката и собствеността в интернет. Въпреки това, масово прилагане така и не се случи, освен в няколко нишови случая.

Освен това функцията им беше да дава още по-голямо количество слава на хората в индустрията. 

“Беше доста модерно да имаш скъпа снимка в X с NFT и ти даваше легитимност в тази сфера. Токените - NFT-ата, които оцеляха оттогава, са онези, които дават наистина някаква стойност на своите притежатели.”

dbr.bg-image

Той даде за пример небезизвестните Pudgy Penguins, които не са просто картинка на сладък пингвин, а и плюшени играчки със същото име, като създателите им получават процент от печалбата за всяка играчка, продадена в Walmart в САЩ. Това определя тяхната цена. 

Pudgy Penguins е колекция от 8 888 уникални карикатурни NFT пингвини, стартирала на 22 юли 2021 г. Колекцията се разпродава само за 19 минути на цена от 0.3 ETH (етер) за единично NFT.

Проектът е създаден първоначално от четирима студенти, но претърпява затруднения поради неизпълнени обещания. През април 2022 г. Лука Нетц купува колекцията за 2.5 милиона долара и успешно я ребрандира.

Собствениците на Pudgy Penguins, известни като The Huddle (Скупчването), получават достъп до ексклузивни събития, срещи и възможности за брандиране. Притежателите могат също да лицензират своите NFT за маркетингови цели.

Наскоро колекцията доби значимост и в реалния свят, след като плюшената играчка Beach Vacation Dude, продавана ексклузивно от Walmart, стана вайръл. Фенове хвалят дизайна ѝ и скритите ѝ дигитални бонуси.

Освен това, на 20 март инвестиционната компания Canary Capital подаде заявление до SEC за създаване на борсово търгуван фонд (ETF), фокусиран върху екосистемата на Pudgy Penguins, включваща токена PENGU, NFT, както и активи в етериум и солана.

Най-скъпият Pudgy Penguin – номер #6873 – е продаден първоначално за 225 ETH (около 775 000 долара тогава) на 8 септември 2021 г. По-късно е препродаден за 400 ETH (650 000 долара) на 22 август 2022 г.

Към момента на създаване на статията минималната цена за Pudgy Penguins е 9.70 ETH (приблизително 17 хил. долара). Тя е спаднала с приблизително 97.51% в ETH, в сравнение с пиковата продажба от 400 ETH. В момента Pudgy Penguins се притежават от 5 116 уникални собственици.

Къде са сега NFT?

По думи на Матеев наистина има значителен спад в търсенето на NFT, свързани с изкуство. Въпреки това някои Web3 игри все още използват NFT за активи. 

“Тази сфера се развива с бурни темпове, защото хората осъзнават, че нещата, които печелят в игрите могат да струват истински пари и те могат да ги притежават, вместо издателите на дадената игра. Когато този пазар на дигитални активи се качи на блокчейн структурата, той става доста по-прозрачен, по-честен и по-бърз, от друга страна, стойността винаги е в играча/ притежателя на тези активи и той може да реши да ги пренесе в друга игра.”

Т.нар. “скинове” на игри стигат до стотици хиляди долари и веднъж качени на блокчейн, не могат да бъдат дублирани. Това означава, че даден скин или атрибут в игра може да бъде притежаван само от един човек или максимум трима, в зависимост от това какво е предвидено от създателите му.