
Петролът е на път да запише най-силния си седмичен спад от октомври насам, на фона на несигурността около тарифната политика на САЩ, опасенията относно растежа на търсенето и потенциала за ръст в производството на основните износители.
В последната сесия за седмицата фючърсите на петрола от сорта брент отчитат леко повишение от 0.72% до близо 70 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол поскъпват с 0.71% до 66.83 долара за барел, но въпреки това за седмицата и двата договора регистрират понижение от близо 5 на сто.
Петролният пазар беше разтърсен от променливата търговска политика в САЩ, които са най-големият потребител на петрол в света.
"Изглежда, че финансовите пазари са в режим на пълна паника и вече не могат лесно да се успокоят от едномесечните отлагания и освобождаванията от тарифите за внос на Тръмп. Това оставя суровия петрол около четиримесечните му дъна, макар и да е уязвим към по-нататъшни спадове“, коментира пред Ройтерс Вандана Хари от Vanda Insights.
В четвъртък президентът на САЩ Доналд Тръмп отложи митата от 25%, които беше наложил върху повечето стоки от Канада и Мексико до 2 април, въпреки че тези върху стоманата и алуминия все пак ще влязат в сила на 12 март, както е предвидено.
Изменената заповед не обхваща изцяло канадските енергийни продукти, които са под отделна ставка от 10%.

Самите тарифи се считат за пречка за икономическия растеж и, съответно, за търсенето на петрол. Но несигурността относно политиката също забавя бизнес решенията и засяга икономиката.
"Рисковете за цените на петрола остават насочени надолу с новите доставки от ОПЕК+ и производителите извън ОПЕК, които се очаква да тласнат пазара към свръхпредлагане“, се казва в бележка от изследователския отдел на Fitch.
Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, планират да увеличат квотите си за добив.
Групата заяви в понеделник, че е решила да продължи с планираното увеличение на производството през април, като добави 138 000 барела на ден към пазара.
Част от низходящия импулс върху петрола обаче отслабна, след като САЩ обявиха, че обмислят стъпки за спиране на износа от ключовия производител от ОПЕК Иран.
"Ние ще затворим петролния сектор на Иран и възможностите за производство на дронове“, каза министърът на финансите на САЩ Скот Бесент в първата си голяма реч пред ръководителите на Уолстрийт.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 4 минTemu казва, че доставя само от САЩ. Това не означава, че продуктите са произведени там
преди 23 минСеверна Македония, Хърватска, Сърбия: Колко харчат месечно за храна семействата на Балканите?
преди 38 минНаследникът на Уорън Бъфет: С $350 млрд. кеш и много въпроси
преди 1 час5 гениални ChatGPT задания, които ще ви спестят часове всяка седмица
преди 1 часЗабавянето на световната икономика от митата вече се усеща
преди 1 часПрочети още
Тръмп разгневи католическия свят, след като публикува AI изображение на себе си като папа
darik.bgЗаради болест Вучич прекрати визитата си в САЩ
darik.bgПринц Хари се надява на “примирие” с кралството
darik.bgСтоичков за ЦСКА: Емблемата на българския спорт, люлка на шампиони
dsport.bg„Червените“ от 1 до 10: ЦСКА с изненадващи голмайстори - кой получи най-висока оценка? (ВИДЕО)
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg