
Петролните рафинерии в Азия, Европа и Съединените щати са изправени пред рекорден спад на рентабилността, подчертавайки степента на текущото забавяне на глобалното търсене.
Проблемите са особено забележими в Китай, поради забавящия се икономически растеж и нарастващото навлизане на електрически превозни средства, пише Reuters.
Пускането в експлоатация на нови рафинерии в Африка, Близкия изток и Азия добавя към натиска върху цените, тъй като предлагането се разширява допълнително.
Рафинерии като TotalEnergies и търговците като Glencore отбелязаха огромни печалби през 2022 г. и 2023 г., тъй като "осребриха" проблемите по веригата за доставки, причинен от нахлуването на Русия в Украйна, прекъсванията на навигацията в Червено море от хутитите и възстановяването на търсенето след пандемията от COVID- 19.
Слабата китайска икономика е една от ключовите причини. Ръстът на промишленото производство в най-големия вносител на петрол в света падна до петмесечно дъно през август, докато производството на петролните рафинерии в Поднебесната империя спадна за пети пореден месец, на фона на слабото търсене.

В най-големия потребител Съединените щати, където търсенето също изостава от очакванията, рентабилността падна под 15 долара за барел в края на август за първи път от началото на 2021 г.
Маржовете на бензина са средно 4.65 долара за барел към 13 септември, което е спад от 15.78 долара преди година, а маржовете на дизела са малко над 11 долара, спрямо над 40 долара миналата година, според данните на Oil Price Information Service.
Свръхпредлагането на световния дизелов пазар е една от основните причини за слабите норми на печалба. Международната агенция по енергетика предвижда търсенето на дизел и газьол тази година да достигне средно 28.3 милиона барела на ден (bpd), свивайки се с 09% спрямо 2023 г., докато търсенето на бензин, реактивно гориво, пропан-бутан и мазут се очаква да нараснат през същия период.
Стартирането на редица нови рафинерии усложнява ситуацията, като по-старите рафинерии, особено в Европа, усешат "болката" най-силно.
По-рано този месец Petroineos потвърди, че ще затвори своята рафинерия Grangemouth в Шотландия, като се очаква спиране и в Германия.
Тази година новото увеличаване на капацитета включва завода Dangote в Нигерия с 650 000 барела на ден, Dos Bocas в Мексико с 340 000 барела на ден, Al Zour в Кувейт с 615 000 барела на ден и Duqm в Оман с 230 000 барела на ден.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 3 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 3 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 4 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 4 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 4 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 6 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bg„Сините“ от 1 до 10: Кой блесна и кой се провали при равенството с Лудогорец? (ВИДЕО)
dsport.bgБерое остава в челото на Европа за отбори с най-малко използвани местни играчи
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg