
Някои от най-бедните страни в света са изправени пред бюджетни съкращения на стойност над 220 млрд. долара в следващите пет години вследствие на дълговата криза, която тласна десетки от тях към просрочие по задълженията им.
Това се посочва в международен доклад на неправителствената организация Oxfam International.
Докладът, който беше публикуван в началото на срещите на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка в Мароко и се позовава на прогнози на МВФ, също така установява, че при настоящите условия страните с ниски и ниски до средни доходи имат да изплащат по близо половин милиард долара на ден лихви и дългови плащания до 2029 г.
Рекордно голям брой развиващи се държави са в затруднено положение, тъй като повишаващите се лихви в световен мащаб, високата инфлация и поредицата от икономически сътресения след пандемията от COVID-19 се отразиха на държавните финанси.
От рейтинговата агенция Fitch обявиха, че към март са отчетени 14 отделни случая от 2020 г. насам на просрочия по задълженията в девет държави.
От Oxfam призовават МВФ и Световната банка да използват кризата, за да създадат по-справедлива система, вместо да се фокусират върху преструктуриране на задължения и съкращаване на разходите.
"Техният отговор на дълговата криза са повече ограничения, а техният отговор на финансовата пропаст са още заеми," казва временно изпълняващият длъжността изпълнителен директор на Oxfam International Амитаб Бехар.
"Истинските решения, от които всички печелят, като справедливото облагане с данъци на богатите, остават на масата," допълва той.

Oxfam и други организации и преди са призовавали международните кредитори да опрощават задълженията на развиващи се държави, които са изправени пред икономически кризи.
В доклада също така се посочва, че плащания по обслужването на задължения на най-бедните държави надхвърля тези за здравеопазване в съотношение 4 към 1.
По време на срещите в Маракеш се очаква напредък по преструктуриране на дълга на някои от изпадналите в просрочия държави, в това число Замбия и Гана, а от МВФ ще продължат преговорите с Тунис, Пакистан, Египет и други относно условията за спасителни заеми.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg