
Саудитска Арабия е готова да се откаже от неофициалната си ценова цел от 100 долара за барел суров петрол, докато се готви да увеличи добивите си. Това е знак, че кралството се е примирило с по-продължителен период на ниски цени, пише Financial Times.
Най-големият износител на петрол в света и седем други членове на групата производители ОПЕК+ трябваше да отменят дългогодишните съкращения на производството от началото на октомври. Но двумесечното забавяне предизвика спекулации дали групата въобще ще успее да увеличи добива, след като цената на сорта брент по-рано този месец падна за кратко под $70 до най-ниското си ниво от декември 2021 г. насам.
Въпреки това служителите в кралството са решени да върнат това производство, както е планирано на 1 декември, дори ако това доведе до продължителен период на по-ниски цени, твърдят източници, близки до саудитското правителство.
Промяната в стратегия представлява голяма промяна в тактиката за Саудитска Арабия, която накара и други членове на ОПЕК+ многократно да намаляват добивите си от ноември 2022 г. в опит да поддържат по-високи цени.
Цената на суровия петрол брент достигна осемгодишен връх от 99 долара за барел през 2022 г. заради последиците от нахлуването на Русия в Украйна. Оттогава насам обаче, цените се понижиха.
Увеличеното предлагане от производители извън ОПЕК, особено от САЩ, както и слабият растеж на търсенето в Китай намалиха въздействието на съкращенията на добивите с течение на времето. Сортът брент се търгуваше средно за 73 долара за барел през септември тази година, въпреки че войната на Израел с Хамас в Газа заплашва да ескалира в по-широк регионален конфликт.
Саудитска Арабия се нуждае от цена на петрола от близо 100 долара за барел, за да балансира бюджета си, според Международния валутен фонд, тъй като престолонаследникът Мохамед бин Салман се стреми да финансира серия от мегапроекти в основата на амбициозната си програма за икономически реформи.
Въпреки това, кралството е решило, че не желае да продължи да отстъпва пазарен дял на други производители. Властите в Рияд вярват, че има достатъчно алтернативни възможности за финансиране, за да издържи период на по-ниски цени, като използване на валутни резерви или издаване на държавен дълг.

Саудитска Арабия пое по-голямата част от съкращенията на ОПЕК+ досега, намалявайки собственото си производство с 2 милиона барела на ден през последните две години, което представлява над една трета от съкращенията от страна на членовете.
В момента кралството изпомпва 8.9 милиона барела на ден - най-ниското ниво от 2011 г. насам, като се изключи периода на пандемията от COVID-19 и атаката през 2019 г. срещу преработвателното съоръжение на държавната петролна компания в Абкайк.
Съгласно отложения план за премахване на съкращенията, Саудитска Арабия ще увеличи месечното си производство с допълнителни 83 000 барела на ден всеки месец от декември, като повиши производството си с общо 1 милион барела на ден до декември 2025 г.
Основното разочарование за Саудитска Арабия е, че няколко членове на картела, включително Ирак и Казахстан, частично игнорират съкращенията, като изпомпват повече от определените им квоти.
Генералният секретар на ОПЕК Хайтам Ал Гайс посети двете страни през август и пое ангажименти, че те ще коригират бъдещите си производствени планове, за да компенсират миналото свръхпредлагане.
Но Саудитска Арабия остава загрижена за съответствието и може да реши да прекрати собствените си съкращения по-бързо от планираното, ако някоя от тези страни не се придържа към договорките.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg