
Някога хиляди представители на планинската кокоша жаба обитават остров Доминика. След това обаче тя се превръща в национален деликатес. Данните от ново проучване сочат, че към днешна дата има само 21 жаби на територията на карибската островна държава.
Популацията на вида е намаляла с над 99% от 2002 г. насам, когато е засегната и от хитридиомикоза - гъбично инфекциозно заболяване, което засяга повече от 500 вида жаби по света.
Видът някога обитава седем карибски острова, но изследователите смятат, че Доминика е последното място на Земята, на което жабите могат да бъдат намерени в дивата природа днес, според Zoological Society of London (ZSL).
Проучването е проведено в продължение на 26 нощи от изследователски екип по Mountain Chicken Recovery Programme - проект, съставен от 10 европейски и карибски природозащитни института с цел да се открият здрави популации на жабата в Доминика и Монсерат до 2034 г.
Изследователският екип прекарва стотици часове в търсене на кокошата жаба през месеците юли и август. Те откриват 23 жаби, но две от тях са мъртви на пътя, казва Андрес Валенсуела Санчес, научен сътрудник по опазване на дивата природа в ZSL, цитиран от CNN.
Жаба, считана за критично застрашена
Иначе известна като гигантска жаба, този земноводен представител на рода е един от най-големите в света, тежаща почти 1 килограм. През нощта „граченето“ на мъжкия отеква в тропическите гори и може да бъде чуто на повече от 200 метра.
След разпространението на смъртоносната болест през 2002 г., жабата е класифицирана като критично застрашена от Червения списък, но е изправена пред сериозни заплахи доста по-рано – ловувана от хора и котки, тя среща и проблеми със заобикалящата я среда.
„За съжаление, откриваме жабите все по-близо и по-близо до натоварените пътища, докато търсят вода, тъй като нашите реки са по-сухи поради променящия се климат в Доминика“, казват учените.

Усилия за опазване на жабите
Хитридиомикозата е причина за изчезването на 90 вида през последните 50 години, според National Zoo & Conservation Biology Institute на Smithsonian.
В момента срещу нея не съществува ваксина, но има надежда, според Алиса Ветерау Каганер, постдокторант в Cornell Wildlife Health Lab, който изучава болестта.
„Има иновативни изследвания, които се провеждат по целия свят, проучващи жабешките имунитет, генетика, микробиом и възможности за лечение“, казва Каганер.
Самите жаби ни дават надежда за светло бъдеще - дори видове, особено силно засегнати от болестта, като планинската кокоша жаба, имат отделни представители, които оцеляват дълги периоди от време в пейзажи, заразени от гъбичката - тези индивиди могат да осигурят ключа към разбирането на учените как да се преборят със заболяването.
Изследователският екип е обезсърчен от опустошително ниския брой жаби в Доминика - очакват да открият поне 50, казва Санчес. Програмата за размножаването им в плен в няколко институции дава резултати, като първите 50 жаби, включени в нея, вече имат потомство.
Как да помогнем на жабите?
Някои видове жаби, като американската жаба бик, имат имунна защита, която им помага да се борят с болестта, а други живеят в среда, в която гъбичките трудно се развиват.
Често хитридиомикозата се разпространява от човешка дейност, като транспортиране на заразени животни или изхвърляне на животински продукти или отпадъци в околната среда. Може дори да се разпространи чрез пренасяне от обувки.
Има много неща, които хората могат да направят в защита на жабите. Като начало, да почистват обувките си, преди да се приберат вкъщи, както и да изхвърлят отпадъците безопасно.
Финансовата подкрепа или доброволната работа за местни природозащитни институции и други организации, които дават приоритет на биосигурността - мерки, които имат за цел да предотвратят разпространението на вредни болести сред животните в дивата природа - също могат да бъдат от решаващо значение за опазването на този и други видове жаби.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
05.05.2025Финансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
05.05.2025Затворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
05.05.2025Възходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
05.05.2025Туристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
05.05.2025ЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
05.05.2025Прочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgМилан със светкавичен обрат срещу Дженоа
dsport.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg