
7.5 млн. лева се осигуряват за кариерното развитие на млади български учени и постдокторанти. Финансирането се отпуска по изпълнение на втория етап от Националната програма „Млади учени и постокторанти – 2“.
Средствата са разпределени между 25 държавни висши училища, Българската академия на науките, Селскостопанска академия, Военномедицинска академия, Националния център по заразни и паразитни болести и Националния институт по метеорология и хидрология.
В първия етап от програмата, която е с тригодишен срок на изпълнение – (2022 – 2025 г.), отново бяха отпуснати 7.5 млн. лева за подкрепа на млади изследователи от държавни висши училища и научни организации.
„Млади учени и постдокторанти – 2“ е разделена на два модула. По първия ще се привличат и назначават млади учени, които нямат договор за работа с конкретно висше училище или научна организация. Могат да бъдат подкрепяни и вече назначени асистенти, главни асистенти и докторанти, включително в задочна и самостоятелна форма на обучение, до 10 години след придобиване на първа образователно-квалификационна степен „магистър“.
Новоназначените млади учени ще получават възнаграждение от 1200 лв. на месец. Тези от тях, които вече са наети по друг договор в същата организация, ще вземат допълнително от 300 до 800 лв. месечно. И в двата случая са включени средствата за осигуровки за сметка на работодателя.
Вторият модул „Постдокторанти“ е предназначен за учени с образователна и научна степен „доктор“ от българско или чуждестранно висше училище или научна организация, придобита преди не повече от пет години, посочват от министерството на образованието.
Те кандидатстват за финансова подкрепа с проектно предложение по актуална научна тема. Проектът трябва да бъде на високо научно ниво, да има детайлна програма и подробен финансов план. С предимство ще се класират постдокторанти, които не работят в конкретно висше училище или научна организация.
Възнаграждението за новоназначените постдокторанти е от 2000 до 3000 лв. на месец с включени средства за осигуровки за сметка на работодателя и за допълнителни възнаграждения за образователна и научна степен „доктор“. Тези, които са от друга държава или населено място, могат да получават допълнително до 1000 лв. месечно за квартирни разходи.
Постдокторантите, вече наети в съответното висше училище или научна организация, ще получават допълнително между 400 и 800 лв. на месец с включени средства за осигуровки за сметка на работодателя.
През месец юни т.г. следва всяка една организация, участваща в програмата, да предприеме действия по стартиране на изпълнението й от втория етап. Бенефициентите трябва да започнат процедурите за определяне на участници в програмата.
Във всяка организация се сформира комисия, която разпределя получените по програмата средства към структурните си звена и разработва механизъм и правила за прозрачен конкурсен подбор на кандидатите.
Университетите и научните организации са задължени да публикуват електронни обяви за кандидатстване на своите сайтове, а за постдокторантите – и на електронния портал Euraxess.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 6 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 6 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 7 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 7 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 7 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 9 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg