
Сделката на Майкъл Джордан с Nike е златният стандарт за рекламни спортни договори. В това няма спор. Има обаче много спорове за това чия е заслугата за нея.
Този дебат ще се разгори отново през април, когато Бен Афлек и Мат Деймън ще пуснат филма Air, който припомня как от Nike подписват с Джордан.
Зрителите не трябва да очакват филмът да сложи край на дебата, а да се подготвят за опреснителен курс относно зашеметяващата конкурентоспособност на пионерите в индустрията и напомняне, че Nike невинаги е била в ролята на Голиат.
Във филма Деймън изпълнява ролята на ръководителя в Nike Сони Вакаро, а Афлек е съоснователят на Nike Фил Найт - две легенди в сферата на спортните облекла, които имат различни виждания за това как се е осъществила сделката с Джордан. Афлек също така е режисьор на филма.
"Относно подписването с Майкъл Джордан, успехът има хиляди бащи, а провалът е сираче," казва Найт пред USA Today през 2015 г. "Много хора искат да си припишат заслуги за подписването с Майкъл Джордан и най-очевидно Сони Вакаро."
"Всеки се опитва да пренапише историята," отговаря Вакаро в същата статия. "Това нещо е по-голямо от Майкъл Джордан. Аз съм спасителят на Nike.''
През 2015 г. USA Today описва Джордан като "леко развеселен" от дебата. Неговото представяне на баскетболното игрище, в крайна сметка, прави сделката златна, а не няколко обяда, срещи и телефонни разговора.
"Има много хора, които смятат, че са създали успеха на марката Jordan, което в известен смисъл е иронично," казва Джордан.

Не е ясно дали сценаристът Алекс Конвъри е разговарял с Найт, Вакаро или Джордан при написването на сценария за предстоящия филм или е разчитал на съществуващи вече източници, сред които документален филм за Вакаро по ESPN, няколко книги и новинарски истории, сред които и публикация в Washington Post от 1992 г.
Тази публикация обрисува историята на аутсайдера, на която филмът вероятно ще наблегне.
Макар да е пример за една от корпоративните истории на успеха през 70-те години, през 80-те Nike изпитва затруднения. "Оруел беше прав: 1984 г. беше тежка година," пише тогава Найт в годишния доклад до акционерите.
През същата година Nike прави редки за компанията съкращения на служители, а от Fortune я критикуват за слабите ѝ резултати. Найт признава пред Fortune, че продажбата на компанията е опция, която не може да бъде изключена.
Точно тогава Nike подписва с Джордан. Привличането му обаче не е никак сигурно. Макар това да изглежда почти автоматично днес, предвид доминацията на Nike, случаят не е такъв през 1984 г.
Converse вече са подписали с Джулиус Ървинг, Меджик Джонсън и Лари Бърд. Джеймс Уърти пък е рекламно лице на New Balance.
Някакси от Nike убеждават Джордан да рискува с компания, ръстът на чиито продажби се забавя до 6% през 1984 г., след като е средно 77% годишно в предходните 10 години.

Във филма Air участват още Джейсън Бейтман като Роб Страсър, Матю Махер като Питър Муур и Марлон Уейънс като Джордж Равелинг - трима ръководители в Nike, които също имат известни заслуги за сделката с Джордан.
Найт казва пред USA Today, че Вакаро "е помогнал" със сделката, но Страсър и Муур са били "MVP" (най-полезните играчи). Джордан пък отдава заслуженото на Равелинг.
Найт уволнява Вакаро през 1991 г. Страсър и Найт никога не се сдобряват, след като Страсър започва работа в Adidas. В своите мемоари Найт определя постъпката му като "непоносимо предателство."
Независимо от това как сделката ще бъде представена във филма, тя е основен момент в историята на Nike.
Компанията генерира 130 млн. долара продажби от кецовете на Джордан в първата година, според Washington Post, като очакв още милиони долари продажби.
Всъщност, от Nike искат клауза за излизане от сделката, ако не успеят да генерират продажби за над 3 млн. долара, твърди Дейвид Фолк, дългогодишния агент на Джордан.
До 1988 г., носейки се на вълната на успеха на Джордан и с редица нови продукти Nike Air, компанията слага началото на шестгодишна поредица на двуцифрени увеличение на продажбите в процентно изражение.
В рамките на шест години пазарната ѝ капитализация нараства двойно. Тя също така си връща първото място в индустрията от Reebok, което след това никога повече не отстъпва.
Джордан изиграва последния си мач в НБА през 2003 г., но кецовете, които носят неговото име, остават много популярни и до днес сред колекционери и сред обикновените почитатели на спортните обувки.
Марката Jordan носи 5.1 млрд. долара продажби в последната година финансова година на Nike. Самата Nike пък отчита 46.7 млрд. долара продажби, което я прави най-голямата компания в индустрията и то с огромна преднина пред останалите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Инфлацията в Швейцария падна до 0% през април
преди 7 часаФинансов колапс заплашва Ватикана: Новият папа ще трябва да се справи с икономическите дупки
преди 7 часаЗатворите в България с едно от най-ниските нива на заетост в ЕС
преди 8 часаВъзходът и падението на Skype: Историята как се стигна до последното обаждане на 5 май
преди 8 часаТуристическият сектор на Гърция търси трескаво служители преди разгара на сезона
преди 8 часаЕС предлaга забрана на вноса на руски газ до края на 2027 г.?
преди 10 часаПрочети още
Най-голямото шоу на Гага: 2,1 милиона фенове слушаха певицата безплатно на Копакабана
darik.bgМинистърът на образованието увери, че предметът по религия ще бъде напълно светски
darik.bg„Алтернатива за Германия“ обжалва обявяването си за екстремистка организация
darik.bgПореден български клуб получи забрана за трансфери от ФИФА
dsport.bgКоментарно студио: Левски взе точка в Разград, ЦСКА разби Берое
dsport.bgКризата на раждаемостта в Европа: Ръст на ин витро с донорски яйцеклетки и алтернативни методи за зачеване
9meseca.bg