Норвежкият суверенен фонд, управляващ активи за над 1.4 трилиона долара, е постигнал 5.9% възвръщаемост на инвестирания капитал през първото тримесечие на годината.
Печалбата на фонда, смятан за един от най-големите инвеститори на капиталовите пазари, достигна 83.89 млрд. долара спрямо загуба от 61 млрд. долара година по-рано.
Доходността на фонда от инвестициите в облигации за тримесечието възлиза на 3%, докато акциите носят около 8% възвръщаемост за периода.
Норвегия има население от едва 5.5 млн. души, което означава, че само за тримесечие фондът е спечелил по над 15 000 долара на човек.
Норвежкият суверенен фонд, който инвестира част от приходите на страната от продажба на природен газ и петрол, е получил над 20 млрд. долара свеж ресурс от правителството през тримесечието.
Той се управлява от централната банка на страната и има инвестиции в 9 228 компании, като се смята, че притежава 1.5% от всички акции на публичните дружества по света.

Фондът няма инвестиции в България към днешна дата, показва справка на Darik Business Review.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
До 50 евро за вход във Венеция: Градът затяга мерките срещу свръхтуризма
преди 10 минИнвеститор планира изграждането на модерен ритейл парк в Русе
преди 28 минRosey’s Mark: Как две сестри превърнаха българската роза в успешен бизнес и нова кулинарна тенденция?
21.06.2026"Можем да отпечатаме толкова тапети, че да залеем цяла София"
21.06.2026Наша съседка току-що завърши една от най-дългите метролинии в света
21.06.2026Обрат на колонката: Дизелът у нас поевтиня с 20 евроцента за месец
21.06.2026Прочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bgЧестито лято! Ето как да се подготвим за летния сезон с малко дете
9meseca.bg