Ниските нива на водата след горещите вълни и сушата ограничават корабоплаването по някои от най-големите реки в Европа, включително Рейн и Дунав, и повишават транспортните разходи.

Докато голяма част от Европа се бори с високите температури, нивото на водата в основните ѝ реки е спаднало.

Това се отразява на корабоплаването по Рейн - един от ключовите водни пътища на Европа, на юг от Дуисбург и Кьолн в Германия, като принуждава корабите да плават с натоварени наполовина.

Според търговци на стоки, валежите през миналия уикенд са довели само до умерено покачване на нивата на водата.

Плитките води принудиха корабните оператори да налагат допълнителни такси върху товарните съдове, за да компенсират за корабите, които не плават напълно натоварени, което пък увеличи разходите за собствениците на товари.

Търговците съобщават пред Ройтерс, че товари, които обикновено се транспортират на един кораб, в момента се превозват на няколко.

По-голямата част от близо 200-те милиона тона товари, превозвани по германските реки всяка година - от въглища до автомобилни части, зърнени храни и химикали, се транспортират по Рейн, която е втората по дължина река в Централна и Западна Европа след Дунав.

Необичайно ниските нива на водата в Дунав в Унгария се отразяват на корабоплаването и селското стопанство, след като температурите достигнаха пик от 35°C в Будапеща миналата седмица.

Това означава, че товарните кораби трябва да оставят повече от половината от товарите си и могат да се движат само с 30-40% капацитет, заяви Атила Бенчик, заместник-председател на Унгарската корабоплавателна асоциация.

В Полша водата във Висла - най-дългата река в страната, е падналa до най-ниското си регистрирано ниво във Варшава, след като температурите се задържаха над 30°C за продължителен период, а валежите бяха малко.

Преди три години германски компании се сблъскаха с проблеми с доставките и производството, след като суша и гореща вълна доведоха до необичайно ниски нива на водата в река Рейн.

През онова лято френският енергиен доставчик EDF трябваше временно да намали производството на своите атомни електроцентрали на реките Рона и Гарона, тъй като горещите вълни повишиха температурите им, ограничавайки способността за използване водата им за охлаждане на централите.

Тези дни в Германия се очакват още дъждове, което може да повиши нивата на реките.

Липсата на валежи причинява проблеми и на други места. В Йоркшир, Обединеното кралство, нивата на водоемите са паднали. Данни, публикувани от Yorkshire Water, която има над 5 милиона клиенти, показват, че нивата са спаднали допълнително от 63%, регистрирани през май, до 55.8% през юни – значително под средното ниво (81.9%) за това време на годината.

Водоемите са почти наполовина пълни, като по-голямата част от лятото все още предстои. Водоемите в Йоркшир намаляват от края на януари на фона на най-сухата пролет от 132 години насам в графството и най-топлия юни в Англия в историята.

В периодите на топло време потреблението на вода обикновено се увеличава, което допълнително се отразява на нивата във водоемите. Клиентите са използвали почти 1.5 милиарда литра на 30 юни или 200 млн. литра над обикновеното дневно производство на Yorkshire Water.

Друга британска водоснабдителна компания - Severn Trent, призова своите 8 милиона клиенти да бъдат „разумни при потреблението на вода“.